تعداد هسته های پردازنده یا سرعت هسته ها ؟
۱۳ مهر

پردازنده چیست ؟

پردازنده که به آن CPU (واحد پردازش مرکزی) گفته می شود همان چیزی است که دستورالعمل های رایانه را پاسخ داده و پردازش می کند. این قطعه به صورت کلی مغز رایانه محسوب می شود. سرعت پردازنده های امروزی به گیگاهرتز اندازه گیری می شود. این واحد مربوط به چند چرخه (Cycle) است که یک پردازنده در ثانیه می تواند اجرا کند و یک گیگا هرتز با یک میلیارد سیکل پردازش شده در ثانیه مطابقت دارد. هنگام خرید یک سرور یا رایانه جدید ، باید مشخصات کامل و دقیقی از پردازنده خود داشته باشید تا مطمئن شوید که آیا نیاز شما را برطرف می سازد یا خیر.

 

هسته پردازنده یا سرعت هسته ها ؟؟

پردازنده های قدیمی تر فقط یک هسته داشتند اما با افزایش نیازهای نرم افزاری ، CPU ها پیچیده تر شدند. داشتن تنها یک هسته به این معنی است که کامپیوتر یا سرور فقط می تواند یک کار را در یک زمان انجام دهد. با داشتن هسته های مختلف ،کامپیوتر به هسته های دیگر اجازه می دهد تا برنامه های دیگر را (به طور همزمان) اجرا کنند. برای کمک به درک بهتر این مفهوم ، می توانید به عنوان خطوط بزرگراه به هسته فکر کنید. هرچه خطوط بیشتری وجود داشته باشد ، ترافیک کمتری در طول مسیر خواهید داشت.

هسته پردازنده به فرکانس کاری هسته ها (GHz) بستگی دارد و برعکس. سرعت ساعت(Clock Speed) تعیین می کند که چند  دستورالعمل را هسته می تواند در یک بازه زمانی معین انجام دهند و هسته بیشتر اجازه می دهد تا وظایف بین هسته ها توزیع شده و در نهایت عملکر نهایی با سرعت بیشتری انجام میشود.

مثال:

Number of cores: 4
Clock Speed: 2.5 GHz
Total Speed: 4 x 2.5 = 10 GHz

در حالت بعدی:

Number of cores: 8
Clock Speed: 1.25 GHz
Total Speed: 8 x 1.25 = 10 GHz

اما آیا دو حالت فوق عملکرد مشابهی دارند ؟ ( وابسته به نوع نرم افزار، خیر)

مطمئناً سرعت سریعتر ساعت می تواند به تعیین عملکرد کلی رایانه کمک کند اما برای به دست آوردن بیشترین کارایی، هر دو عامل باید به همان اندازه در نظر گرفته شوند. مهمترین چیزی که هنگام خرید سرور باید به آن توجه داشته باشید، نوع کاربری سرور و نوع نرم افزارهایی است که استفاده میکنید. اگر برنامه های تک رشته ای مانند Game را اجرا می کنید ، باید روی سرعت ساعت سریع تری متمرکز شوید. برنامه های چند رشته ای مانند پردازش فیلم، مجازی سازی، سایت های پرکاربر و … می توانند یک کار را به بسیاری از قسمت ها تقسیم کنند و این زمانی است که شما از داشتن هسته های بیشتر بهره مند می شوید.

برگرفته شده از سایت techmikeny

دیدگاه بگذارید