اتصال به سرور مجازی چگونه است؟

در این مقاله می خواهیم نحوه اتصال به سرور مجازی و روش های مختلف اتصال را بررسی کنیم. چگونه از سرور مجازی استفاده کنیم؟ برای استفاده از سرور مجازی، شما می ‌توانید یک سرویس ابری یا یک ارائه‌ دهنده خدمات مجازی ‌سازی مانند Amazon Web Services (AWS)، Microsoft Azure، Google Cloud Platform  (GCP) یا DigitalOcean را انتخاب کنید. بعد از ثبت ‌نام، می ‌توانید یک سرور مجازی را برای نصب سیستم‌ عامل مورد نظر خود فعال کرده و از آن برای ذخیره ‌سازی داده‌ها، اجرای برنامه‌ ها یا هر کاربرد دیگری استفاده نمایید.

سرور مجازی را می ‌توانید برای هر کاری که یک سرور فیزیکی انجام می ‌دهد استفاده کنید که شامل میزبانی وب سایتها، ذخیره ‌سازی داده، اجرای برنامه‌ های خاص، ساخت محیط توسعه و غیره می ‌شود. از طریق دسترسی SSH یا رابط کاربری گرافیکی (مثل cPanel یا Plesk) می ‌توانید به سرور مجازی یک روزه وارد شده و کارهای مورد نیازتان را انجام دهید.

چگونه به سرور مجازی وصل شویم؟

برای اتصال به سرور مجازی، معمولاً از طریق پروتکل SSH (Secure Shell) یا Remote Desktop Protocol (RDP)  برای سیستم‌ عامل‌ های ویندوز استفاده می‌ شود. برای SSH، می‌ توانید یک کلاینت SSH مانند PuTTY (برای ویندوز) یا Terminal ( برای macOS  یا لینوکس) را استفاده کنید. برای RDP، می ‌توانید به وسیله Remote Desktop Connection  در ویندوز به سرور مجازی متصل شوید. اطلاعات دقیق ورود به سرور مجازی (مانند IP آن، نام کاربری و رمز عبور) را از ارائه‌ دهنده خدمات مجازی‌ سازی خود دریافت کنید.

 • استفاده از Remote Desktop Protocol (RDP)

اگر سرور مجازی شما سیستم عامل ویندوز دارد، معمولاً می ‌توانید از RDP برای اتصال به سرور استفاده کنید. برنامه Remote Desktop Connectionیا Remote Desktop را اجرا کرده و آدرس IP یا نام سرور مجازی خود را وارد کرده سپس با وارد کردن اطلاعات ورود (نام کاربری و رمز عبور)، به سرور مجازی وصل می ‌شوید.

آموزش وصل شدن به vps

 • استفاده از SSH

اگر سرور مجازی شما سیستم عامل لینوکس یا UNIX است، می ‌توانید از SSH  (Secure Shell) برای وصل شدن به آن استفاده کنید. اجرای یک ترمینال یا نرم‌افزار SSH و وارد کردن دستورات ورودی (آدرس IP یا نام سرور، نام کاربری و رمز عبور) به شما امکان وصل شدن به سرور مجازی را می ‌دهد.

 • استفاده از پنل مدیریتی ارائه ‌دهنده سرویس

بسیاری از ارائه‌ دهندگان سرویس‌ های سرور مجازی، پنل مدیریتی آن ها را فراهم می‌ کنند که امکاناتی مانند اتصال به سرور را از طریق وب بدون نیاز به برنامه ‌های خاصی فراهم خواهد کرد. این پنل ‌ها اغلب دارای گزینه‌ هایی برای اتصال به کنسول یا محیط  کاربری سرور مجازی از طریق وب می ‌باشند.

قبل از هر چیز مطمئن شوید که اطلاعات ورود (نام کاربری و رمز عبور) و همچنین تنظیمات اتصال به سرور مجازی را از ارائه‌ دهنده سرویس یا مدیریت کننده سرور خود دریافت کرده‌ اید.

آموزش وصل شدن به vps

با استفاده از VPS ( سرور مجازی) می‌ توانید از طریق SSH برای لینوکس و macOSیا RDP  برای ویندوزبه آن وصل شوید.

اتصال به سرور مجازی با  SSH در لینوکس و macOS: با استفاده از نرم‌ افزار Terminal در macOSیا نرم‌ افزار مشابه در سیستم‌ عامل لینوکس خود، دستور زیر را وارد کنید:

Kotlin > copy code > ssh userame <  user name & IP

با جایگزین username و آدرس_IP_سرور، اطلاعات ورودی را به سرور مجازی خود را وارد کرده، سپس رمز عبور مربوط به این سرور مجازی را وارد نمایید.

وصل به سرور در RDP در  ویندوز: روی دکمه Start کلیک کرده و Remote Desktop Connection  را جستجو کنید و باز کنید. سپس IP آدرس سرور مجازی را وارد کرده و در ادامه کلید COECT/RDP را بزنید. در انتها نام کاربری و رمز عبور مربوط به سرور مجازی را وارد نمایید. قبل از هر چیز، مطمئن شوید که اطلاعات لازم برای ورود به سرور مجازی را از ارائه ‌دهنده سرویس VPS خود دریافت کرده ‌اید.

 آموزش اتصال به سرور مجازی با Remote desktop

 آموزش اتصال به سرور مجازی با Remote desktop

چگونه به سرور مجازی وصل شویم؟ به منظور اتصال به سرور مجازی با استفاده از Remote Desktop (RDP)  در ویندوز، مراحل زیر را انجام دهید:

یافتن  Remote Desktop Connection: از منوی Start ویندوز، Remote Desktop Connection را جستجو کنید.

اتصال با استفاده از IP یا DNS: آدرس IP یا نام DNS سرور مجازی که از ارائه ‌دهنده VPS خود دریافت کرده ‌اید را وارد کنید. سپس کلید Connect یا تایید را بزنید.

ورود به سرور مجازی: پس از باز شدن پنجره  Remote Desktop Connection، نام کاربری و رمز عبور سرور مجازی را که از ارائه دهده سرویس vps دریافت کرده اید را وارد نمایید. با وارد کردن اطلاعات درست، به سرور مجازی ویندوز خود وصل شده و می‌ توانید آن را مدیریت کنید.

با انجام این مراحل، به سرور مجازی وصل می شوید و می ‌توانید از راه دور به سیستم عامل ویندوز سرور مجازی خود دسترسی پیدا کرده و آن را مدیریت کنید.  در خرید سرور مجازی باید به نکاتی چون منابع سیستمی، فضای ذخیره سازی، پهنای باند و میزان امنیت توجه نمود.

از دیگر عواملی که در خرید سرور باید به آن دقت کرد، عبارتند از:

 • نوع سرور مجازی
 • عملکرد بالا، ضمانت زمانی و پشتیبانی مناسب
 • قیمت سرور

قیمت سرورهای مجازی

هزینه خرید یک سرور به عواملی مختلفی بستگی دارد که عبارتند از:

نوع سرور: سرورهای فیزیکی نسبت به سرورهای مجازی یا ابری قیمت بالاتری دارند. در خرید سرور اختصاصی باید در انتخاب مرکز ارائه دهنده سرور دقت بیشتری کرد.

مشخصات سرور: مشخصات فنی مانند پردازنده، حافظه، فضای ذخیره‌ سازی و تکنولوژی مورد استفاده بر روی هزینه تأثیر می‌ گذارد.

برند و تامین‌ کننده: برندها و تامین ‌کنندگان مختلف، قیمت‌ های متفاوتی دارند که بر میزان اعتماد و کیفیت خدمات آن ها نیز تأثیرگذار است. با خرید سرور ایرانی هزینه کمتری را پرداخت خواهید کرد.

مدت زمان استفاده: اجاره سرور به صورت ماهانه یا سالیانه هزینه ‌های مختلفی را برای شما به همراه دارد. برای مثال، سرورهای فیزیکی می ‌توانند از چند هزار دلار تا صدها هزار دلار هزینه داشته باشند. سرورهای مجازی و ابری هم معمولاً از چند دلار تا چند صد دلار در ماه می‌ توانند هزینه داشته باشند، به طوری که قیمت‌ ها بسته به نوع سرویس و منابع مورد استفاده تغییر می‌ کند.

آموزش اتصال به سرور مجازی

آیا سرور مجازی با ابری تفاوت دارد؟

سرور مجازی و ابری هر دو روی محیط مجازی بر پایه فناوری‌ هایی مانند هایپروایزر کار می ‌کنند، اما تفاوت‌ هایی نیز دارند. تفاوت سرور ابری و سرور مجازی عبارتند از:

سرور مجازی بر روی سخت افزار فیزیکی قرار گرفته و به صورت مجازی از منابع آن استفاده می‌ کنند. تعداد محدودی سرور مجازی روی یک سخت افزار فیزیکی قرار گرفته و منابع آن‌ ها محدود به توان پردازش، حافظه و فضای ذخیره‌ سازی سرور فیزیکی است. سرورهای مجازی معمولاً مناسب برای کسب و کارهای کوچک تا متوسط هستند و همچنین به دلیل منابع مشخص ممکن است محدودیت‌ هایی داشته باشند.

در سرویس ابری، منابع سرور به صورت مجازی از طریق شبکه و یک زیرساخت مجازی‌ سازی شده مانند ابر فراهم شده و این امکان را به کاربران می ‌دهد تا منابع مورد نیاز خود را مانند پردازنده، حافظه و فضای ذخیره‌ سازی به صورت پویا و با توجه به نیازشان افزایش یا کاهش دهند. سرویس ابری از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است و به کاربران امکان می‌ دهد تا از منابع بهینه و پرکاربرد برای کارهایشان استفاده کنند.

با وجود این تفاوت ‌ها، هر دو نوع سرویس (مجازی و ابری) معمولاً از امنیت، دسترسی پایدار، انعطاف ‌پذیری و قابلیت مقیاس ‌پذیری مناسبی برخوردارند، اما ابری بیشترین امکانات بیان شده را ارائه می ‌دهد.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره نحوه اتصال به سرور مجازی صحبت کردیم و آموزش اتصال به سرور مجازی ویندوز با Remote Desktop و آموزش اتصال به vps را شرح دادیم.

سرور g9 چیست؟

سرورها یکی از کاربردی‌ترین تجهیزات دنیای دیجیتالی امروز هستند. برندهای بسیاری از سال ۱۹۸۰ که اولین سرور به جهان معرفی شد در حال تولید این تجهیزات هستند که اچ پی جز بهترین برندهای فعال در این حوزه است. این برند هر ساله نسل جدیدی از سرور خود را معرفی می‌کند. اما سرور g9 چیست؟ یکی از سرورهای معرفی شده توسط اچ پی که در سال ۲۰۱۵ از آن رونمایی کرد سرور g9 است که با وجود عملکرد مناسبی که دارد هنوز نیز جز بهترین سرورهای موجود در بازار است. ادامه‌ی این مقاله را به طور کامل به بررسی سرور G9 اچ پی اختصاص می ‌دهیم و نحوه عملکرد سرور G9 را بررسی می‌کنیم. پس برای آشنایی بیشتر با مشخصات سرور G9 تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

سرور  G9 اچ پی

در ابتدا و قبل از بررسی اطلاعات فنی سرور G9 بیاید در خصوص خود سرور صحبت کنیم و بگوییم سرور g9 چیست؟ یکی از محبوب‌ترین سروهای معرفی شده توسط برند اچ پی سرور g9 است که با وجود کاربرد گسترده ‌ای که دارد، هنوز هم در هنگام خرید سرور گزینه‌ی اول افراد محسوب می‌شود. این سرور به دلیل مشخصات فنی خوبی که دارد، توان عملیاتی بالایی دارد و می ‌تواند در بسیاری از شرکت‌ها که ساختار شبکه‌ ای دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

سرور  G9 اچ پی

انواع سرور G9

فروش سرورهای اچ پی با انواع متفاوتی از سرورها انجام می‌ پذیرد؛ به طوری که هر کدام مناسب یک ساختار و یک کاربرد خاص ساخته شده‌اند. در ادامه انواع سرورهای G9 را معرفی می ‌کنیم. این موارد عبارت‌اند از:

سرور ایستاده G9

این نوع سرور به سرورهای ML مشهور است و بیشتر مناسب کسب و کارها و سازمان‌هایی است که نیازمند یک سرور قدرتمند هستند. این سرورها قابلیت ارتقا دارند و یکبار خرید آن‌ها می‌تواند تا سال‌ها نیاز کسب و کار شما را تامین کند.

سرور رک مونت G9

این سری از سرورهای نسل 9 اچ پی یکی از کاربردی ‌ترین و پر استفاده ‌ترین سرورهای موجود در بازار هستند. اما کاربرد نوع رک مونت سرور g9 چیست، عمدتا از این سرورها در مراکز داده استفاده می ‌شود و مناسب کسب و کارهایی است که عملکردی متوازن با مدیریت و کارایی بالا می‌ خواهند.

سرور ماینینگ

یکی از حوزه‌های مورد علاقه افراد مختلف در دنیای ارز دیجیتال استخراج انواع ارز است. برای این کار نیاز به سرورهای قدرتمندی دارید که آن را می ‌توانید در بین سرورهای مختلف G9 اچ پی بیابید.

سرور حسابداری

مجموعه‌ها و فروشگاه ‌های بزرگ نیازمند سرورهایی هستند که اطلاعات حسابداری خرید و فروش را جمع آوری کرده و آن‌ها را به صورت کاملا امن ذخیره کنند. در نسل نهم اچ پی انواع سرورهای مناسب حسابداری وجود دارد که می ‌توانید از آن‌ها انتظار یک عملکرد مناسب و حرفه‌ ای را داشته باشید‌.

سرور هاست

برای ایجاد یک سایت نیاز به خرید هاست از شرکت ‌ها و سازمان ‌های فعال در این حوزه را دارید. این شرکت ‌ها عمدتا به سرورهایی قدرتمند نیاز دارند تا بتوانند میزبانی سایت شما را بپذیرند و فضایی برای ذخیره اطلاعات در اختیارتان قرار بدهند. در بین سرورهای نسل 9 اچ پی، انواع سرور هاستینگ وجود دارد که می ‌توانند عملکردی بی‌نظیر در این حوزه از خود نشان بدهند.

برای راه‌ اندازی یک سایت نیاز به هاست اختصاصی یا اشتراکی دارید؛ همچنین با خرید سرور مجازی نیز می‌توانید این کار را انجام دهید.

اطلاعات فنی سرور  G9و قطعات آن

اطلاعات فنی سرور  G9و قطعات آن

همانطور که گفتیم در هنگام خرید سرور hp با مدل ‌های متفاوتی رو به رو خواهید شد که هر کدام دارای اطلاعات فنی مختلفی هستند و قطعات آن مانند رم، cpu و… ویژگی ‌های متفاوتی دارند. در ادامه قطعات مختلف این سرورها را که در هنگام مونتاژ کردن یک سرور ibm یا غیر ibm ممکن است با آن‌ها مواجه شوید را معرفی می‌ کنیم.

انواع CPU سرور G9

سرور های اختصاصی IBM و سرورهای غیر اختصاصی اچ پی نسل ۹ از انواع پردازنده ‌های ورژن سوم و چهارم اینتل پشتیبانی می‌‌کند. در ادامه برخی از انواع CPU سرور G9 را معرفی می ‌کنیم. این موارد عبارت‌اند از:

 • E5-2620v3
 • 5-2630v3
 • E5-2650v3
 • E5-2670v3
 • E5-2680v3

انواع رم سرور G9 چیست؟

مانند CPU در سرورهای اختصاصی و غیر اختصاصی اچ پی نسل ۹ رم‌های متفاوتی تعبیه شده است که هرکدام ظرفیت و سرعت متفاوتی دارند و نحوه عملکرد سرور G9 را متفاوت می ‌کنند. در ادامه برخی از انواع رم سرور G9 را معرفی می‌ کنیم. این موارد عبارت‌اند از:

 • رم سرور HP DL380
 • رم سرور HP 64GB Quad Rank DDR-4 2933
 • رم سرور HP 32GB PC4-2133
 • رم سرور HP 16GB PC4 2400
 • رم سرور HP 8GB Single Rank DDR4-2400

موارد بالا تنها چند مورد از رم ‌هایی است که از نسل نهم سرورهای اچ پی پیشتیبانی می‌کنند. اما در هنگام خرید رم‌ حتما در نظر داشته باشید که پردازنده نیز از این رم‌ها پشتیبانی کند. به طور مثال یک پردازنده ممکن است از یک فرکانس محدود پشتیبانی کند درحالی که رم خریداری شده فرکانسی بالاتر از آن محدوده داشته باشد. عملا در این شرایط مجبور به تعویض یکی از این دو قطعه خواهید شد که از لحاظ اقتصادی و زمانی به هیچ عنوان به صرفه نخواهد بود.

انواع هارد سرور G9

سرورهای اچ پی تعداد خاصی از انواع هارد را پشتیبانی می‌کنند که با توجه به نوع سرور، تعداد آن متغیر است. عمدتا انواع هارد سرور G9 شامل SATA و SAS می‌شود که هرکدام شامل LFF و SFF می‌شوند. به طورکلی انتخاب هارد باید باتوجه به نوع سرور و کاربردی که از سرور می‌خواهید انجام شود.

انواع کارت شبکه سرور g9 چیست؟

انواع کارت شبکه سرور g9 چیست؟

ارتباط سرور با جهان بیرون با استفاده از کارت شبکه انجام می‌گیرد. این سرورها بر خلاف نسل هشتم که کارت شبکه داخلی نداشت، دارای کارت شبکه هستند، به همین دلیل نیازی به خرید کارت شبکه جدید نیست. البته می‌توانید به دلخواه تا چهار کارت شبکه دیگر نیز به آن اضافه کنید.

پاور سرور G9

نسل نهم سرورهای اچ پی از دو یا چهار پاور پشتیبانی می‌کنند که سبب می ‌شود تا در صورت از کار افتادن هرکدام از این پاور‌ها سرور از کار نیافتد و همچنان به کار خود ادامه دهد. اگر می‌خواهید بدانید که پاورهای مناسب سرور g9 چیست، باید بگوییم که اصولا پاورهای مناسب این سرور پاورهای 500، 800 و 1400 واتی است که باتوجه به قطعات مختلف سرور مانند پردازنده، هارد و … انتخاب می ‌شوند. به طور مثال در هنگام استفاده از پردازنده ‌هایی با فرکانس بالا بهتر است از پاور 800 واتی استفاده کنید و در هنگام استفاده از GPU انتخاب پاور 1400 واتی انتخاب بهتری محسوب می‌شود.

قیمت سرور G9

قیمت سرورهای اچ پی نسل نه با توجه به نوع، قطعات مختلف، عملکرد و … متفاوت است. اما به طورکلی این سرورها به دلیل سال تولید آن‌ها که ۲۰۱۵ است قیمت مناسب‌تری نسبت به سرورهای نسل جدید دارند. همچنین باید توجه داشته باشید خرید سرور hp دست دوم نسل 9 مرسوم است زیرا اچ پی تولید این سرورها را قطع کرده و عملا تنها سرورهای دست دوم در حال خرید و فروش هستند. این موضوع سبب شده این سرورها با قیمت پایین‌تری به فروش برسند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل مشخصات سرور G9 را بررسی کرده و به سوال سرور g9 چیست؟ پاسخ دهیم. در آخر نیز باید بگوییم در صورت نیاز به خرید این نوع سرور حتما قبل از اقدام به خرید اطلاعات فنی مختلف آن را بررسی کنید و با توجه به کاربردی که از آن می‌خواهید یک مدل مناسب را انتخاب و خریداری نمایید.

 

هرچیزی که باید درباره مجازی سازی سرور بدانید

با تقسیم بندی منابع پس از خرید هاست و سرور، یک کامپیوتر واحد می تواند به لطف مفهوم مجازی سازی سرور، سیستم عامل های متعددی را اجرا کند. در لایه انتزاعی، گفته می شود، یک سیستم کامپیوتری، یک نمونه مجازی را اجرا می کند که زیرمجموعه ای از سخت افزار مادر است. مجازی سازی سرور امکان ایجاد چندین نمونه سرور از یک سرور فیزیکی را فراهم می کند که هر یک دارای محیط مستقل خود هستند. در این نوشته از سرور سوییچ به تعریف مجازی سازی سرور می پردازیم. تا پایان با ما همراه باشید؛ زیرا ما شما را با انواع اتصال دهنده سخت افزار و سیستم عامل آشنا می کنیم.

آیا می دانید مجازی سازی سرور چیست؟

آیا می دانستید که حتی با خرید سرور مجازی اقتصادی، باز هم یک سرور اختصاصی به طور متوسط از 15 درصد منابع خود فقط برای اجرای عملیات های خود استفاده می کند؟ اگرچه اجرای برنامه شما بر روی سرورهای اختصاصی مزایایی نسبت به سرورهای مجازی دارد؛ اما موارد زیادی وجود دارند که باعث هدر رفتن منابع می شوند و این مشکل مشهود است. در واقعیت، یک سیستم عامل به سادگی بر روی یک قطعه سخت افزار نصب می شود. علاوه بر این، همه سرورها به دلیل مشکلات نرم افزاری یا سخت افزاری اغلب نیاز به تعمیر دستی دارند. با استفاده از نرم افزار مجازی سازی می توانید سرور واقعی خود را به چندین سرور مجازی تقسیم کنید. با انجام این کار، ممکن است دارایی های فیزیکی خود را بدون نیاز به خرید سخت افزار اضافی به حداکثر برسانید.

Hypervisor چیست؟

نرم‌افزاری که ماشین‌های مجازی (VM) را تولید و مدیریت می‌کند، Hypervisor نامیده می‌شود که گاهی اوقات به عنوان مانیتور ماشین مجازی یا VMM شناخته می‌شود. یک هایپروایزر با به اشتراک گذاشتن منابع خود، مانند حافظه و CPU، یک کامپیوتر میزبان را قادر می‌سازد تا ماشین‌های مجازی مهمان (VMs) متعددی را مدیریت کند.

در واقع، از آنجایی که ماشین های مجازی مهمان (VMs مهمان) مستقل از سخت افزار میزبان هستند، هایپروایزرها شرایطی را برای استفاده موثرتر از منابع سیستم ایجاد می کنند. در نتیجه، ماشین های مجازی مهمان می توانند بدون زحمت بین سرورها حرکت کنند.

به لطف Hypervisor، تخصیص منابعی مانند CPU، حافظه و ذخیره سازی به مهمانان فعلی و ماشین های مجازی کاملاً جدید ساده است. برای اجرای ماشین های مجازی، همه هایپروایزرها به اجزای سیستم عامل خاصی مانند مدیریت حافظه، زمان بندی فرآیند، پشته ورودی/خروجی (I/O)، درایورهای دستگاه، مدیریت امنیت و پشته شبکه نیاز دارند.

هایپروایزر، فضا، انرژی و سایر نیازهای تعمیر و نگهداری را به حداقل می رساند؛ زیرا به رایانه های مجازی متعددی اجازه می دهد تا یک سرور واقعی را با یک هایپروایزر به اشتراک بگذارند.

هایپروایزر منبع باز را می توان از بین گزینه های مختلف انتخاب کرد. با پلتفرم مجازی سازی Hypervisor ESXi و vSphere، VMware یک گزینه محبوب برای مجازی سازی است. یکی دیگر از جایگزین های منبع باز موجود در هسته Linux® یک ماشین مجازی مبتنی بر هسته (KVM) یا مجازی ساز KVM است. ماشین های مجازی Xen و مایکروسافت Hyper-V از دیگر موارد هستند.

کاربرد مجازی سازی سرور

کاربرد مجازی سازی سرور

همانطور که قبلا گفته شد، ابتدا باید نرم افزار مجازی سازی را راه اندازی کنید تا یک سرور مجازی بسازید. نام این برنامه ضروری Hypervisor است. وظیفه اصلی Hypervisor ایجاد یک لایه مجازی سازی است که از طریق آن CPU، RAM و سایر منابع فیزیکی به اجزای مختلف تقسیم می شوند. هنگامی که هایپروایزر بر روی کامپیوتر میزبان شما راه اندازی شد، می توانید از آن برای کپی کردن منابع فیزیکی و ساخت سرورهای مجازی جدید استفاده کنید. انواع مختلفی از مجازی سازی سرور وجود دارد و آنچه که آن ها را متمایز می کند درجه انزوا است.

با توجه به اینکه ایده مجازی سازی سرور را نباید با چند وظیفه ای اشتباه گرفت، پس این ایده وحشتناکی نیست؛ زیرا اجرای همزمان بسیاری از برنامه ها بر روی یک سیستم عامل، چند وظیفه ای بودن نامیده می شود. مجازی سازی سرور، استفاده از سیستم عامل های مختلف را بر روی یک سخت افزار امکان پذیر می کند.

انواع مجازی سازی سرور

استفاده از سرور، دسکتاپ، برنامه، مرکز داده، شبکه یا منابع ذخیره سازی به دلیل فناوری مجازی سازی به صورت مجازی امکان پذیر است. در واقع، سناریوهای ذکر شده در بالا به دسته های مختلف مجازی سازی تفکیک می شوند. در ادامه به انواع مجازی سازی سرور به اختصار اشاره می شود.

مجازی سازی سرور

برای ساده سازی نگهداری سرور و امکان اجرای چندین سیستم عامل علاوه بر استفاده حداکثری از ظرفیت منابع، زیرساخت ها و منابع سخت افزاری سرور با استفاده از فناوری مجازی سازی به بخش های مختلف تقسیم می شوند.

مجازی سازی دسکتاپ

برای هر کاربر متصل به شبکه تحت این فناوری یک دسکتاپ مجازی تعریف می شود و سرور مرکزی آن را کنترل می کند. یک سرور به لطف مجازی سازی دسکتاپ می تواند دسکتاپ های مجازی متعددی داشته باشد.

مجازی سازی شبکه

مدیریت و نگهداری با مجازی سازی شبکه امکان پذیر است. تا زمانی که معماری نرم افزار برقرار باشد، این فناوری امکان ایجاد مجازی سازی چندین شبکه و در دسترس بودن ارتباطات و انتقال داده ها را بر روی پلت فرم آن فراهم می کند. به منظور اجتناب از خرید و افزودن سخت افزار با افزایش تعداد کاربران شبکه، برخی از منابع شبکه مجازی اختصاص داده شده هستند.

مزایای مجازی سازی سرور

انواع مزایای مجازی سازی سرور

از طریق اتوماسیون و ساده‌سازی بسیاری از رویه‌های مورد نیاز برای اجرای یک شبکه مرکز داده و مدیریت و ایمن‌سازی آن در فضای ابری، مجازی‌سازی شبکه به شرکت‌ها در دستیابی به پیشرفت‌های قابل توجه در سرعت، چابکی و امنیت کمک می‌کند. برخی از مزایای مهم مجازی سازی شبکه به شرح زیر است:

از آنجا که عملیات دستی خودکار است، کارایی عملیاتی افزایش می یابد.

وظایف را بدون توجه به ساختار فیزیکی مدیریت می کند.

امنیت شبکه مرکز داده به طور قابل توجهی بهبود می یابد.

اجزای فیزیکی شامل سوئیچ ها، روترها، سرورها و کابل ها از طریق مجازی سازی شبکه کاهش می یابند.

شبکه ها به راحتی تقسیم بندی می شوند.

امکان استقرار سریع، مقیاس پذیری و تغییر را فراهم می کند.

از امنیت کافی در برابر تخریب تجهیزات فیزیکی برخوردار می شود.

اجازه می دهد تا مؤلفه خراب در حالی که سیستم هنوز در حالت failover در حال اجرا است، تعمیر شود.

شما می توانید خرید سوئیچ و روتر را از سایت ما انجام دهید.

بر اساس نوع جداسازی، روش هایی متمایز برای انواع روش های مجازی سازی سرور وجود دارند. این روش ها سه مورد هستند که هر یک از آنها را معرفی می کنیم:

ماشین مجازی یا مجازی سازی کامل

هایپروایزرها ماشین های مهمان را در مفهوم ماشین مجازی کاملاً ایزوله می کنند. اگرچه از سخت افزار ماشین میزبان استفاده می کنند؛ اما به گونه ای عمل می کنند که گویی روی یک کامپیوتر کاملا مجزا هستند و از Hypervisor و عملکرد آن بی اطلاع هستند. این ماشین های مجازی (VM) خود را مستقل و سازنده می بینند.

ماشین Paravirtual

هنگامی که به چندین ماشین مجازی و همچنین منابع منعطف و قابل اشتراک نیاز دارید، ممکن است همیشه نیاز به استفاده از یک سیستم کاملا مجازی نباشد. یک ماشین مجازی ( که همچنین با عنوان ناتمام شناخته می شود) در شرایط خاص یک گزینه برتر خواهد بود.

شبیه‌سازی رابط سخت‌افزاری در Paravirtual Machine برای مهمان انجام می‌شود تا منابع را در دسترس آن قرار دهد. این تکنیک به دلیل سریع و موثر بودن شهرت دارد، که ما آن را به یک هسته پردازش فشرده اعتبار می دهیم. توانایی تغییر ماشین مهمان مستلزم آن است که ماشین paravirtual فقط سیستم عامل های منبع باز را اجرا کند.

مجازی سازی سطح سیستم عامل

مجازی سازی در سطح سیستم عامل اغلب در محیط های میزبانی برای توزیع منابع بین تعداد زیادی از کاربران و در عین حال حفظ عملکرد و امنیت استفاده می شود. هیچ لایه واسط Hypervisor در مجازی سازی در لایه سیستم عامل وجود ندارد. از این رو کل سیستم مجازی سازی می شود. به همین دلیل، سربار به شدت کاهش یافته است و تقریباً به صفر رسیده است.

هسته سیستم عامل، تعدادی از سیستم عامل های مجازی را قادر می سازد که در یک سیستم عامل وجود داشته باشند. برخلاف این واقعیت که استفاده از سیستمی که در سطح سیستم عامل مجازی سازی شده است این تصور را به کاربر می دهد که از یک سیستم واقعی استفاده می کند، در واقع هیچ هایپروایزری در این نوع مجازی سازی وجود ندارد.

به لطف مجازی سازی، سازمان ها می توانند از طیف وسیعی از مزایای تکنولوژیکی و تجاری سود ببرند. در ادامه برخی از مزایای قابل توجه مجازی سازی آورده شده است.

انواع روش های مجازی سازی سرور

دیگر مزایای مجازی سازی سرور چیست؟

از دیگر مزایای مجازی سازی سرور می توان به گزینه های زیر اشاره کرد.

یکپارچه سازی سرورها

تعداد کلی سرورهای شرکت را می توان کاهش داد؛ زیرا مجازی سازی یک سرور فیزیکی را قادر می سازد وظایف چندین سرور را انجام دهد. “یکپارچه سازی سرور” رویه ای است که در این امر دخیل است. سناریویی را در نظر بگیرید که در حال حاضر 12 سرور فیزیکی برنامه های کاربردی را اجرا می کنند. این شرکت فقط به 4 سرور واقعی نیاز دارد تا 12 بار کاری مشابه را به لطف مجازی سازی (که به هر سرور فیزیکی اجازه می دهد تا سه ماشین مجازی را میزبانی کنند)، فقط با همین سرور ها به سرانجام برساند.

زیرساخت فیزیکی ساده تر

تعداد رک ها و کابل ها در مرکز داده با تعداد سرورهای کمتر بسیار کاهش می یابد. با آسان‌تر کردن استقرار و عیب‌یابی، تیم ممکن است در راستای همان اهداف کار کند و در عین حال فضای کمتری را اشغال کند.

کاهش هزینه های تجهیزات و امکانات

هزینه سخت افزار مرکز داده کاهش می یابد و با یکپارچه سازی سرور به انرژی و توان خنک کننده کمتری نیاز است. یکی از روش‌های کاهش هزینه‌ها برای شرکت‌هایی که سرورهای زیادی دارند، تلفیق سرور از طریق مجازی‌سازی است.

سازگاری بیشتر

هر VM قبل از اینکه بتواند به عنوان یک نمونه جداگانه زندگی کند، نیاز به اجرای یک سیستم عامل جداگانه دارد. یک شرکت می تواند خرید هر ترکیب دلخواه مثل خرید هاست ویندوز، لینوکس و سایر سیستم عامل ها را بر روی سخت افزار فیزیکی یکسانی استقرار دهد؛ زیرا توانایی ماشین های مجازی در سیستم عامل هایشان متفاوت است. از نظر انعطاف‌پذیری، استقرار سرورهای فیزیکی سنتی باهم قابل مقایسه نیستند.

مدیریت بهتر

مدیریت منابع و ایجاد نمونه VM با مجازی سازی سرور متمرکز می شود. مجازی‌سازی مدرن به مدیران فناوری اطلاعات طیف وسیعی از قابلیت‌ها و ابزارها را می‌دهد تا محیط مجازی‌سازی شده را بهتر مدیریت کنند و زیر نظر داشته باشند. به عنوان مثال، یک ماشین مجازی می‌تواند با استفاده از ویژگی‌های مهاجرت زنده، بین دو سرور فیزیکی جا به جا شود، بدون اینکه بار کاری قطع شود. به منظور بازیابی از خرابی ها یا بلایای پیش بینی نشده، ویژگی حفاظت از داده ها همچنین می تواند وضعیت یک ماشین مجازی را در هر نقطه از زمان ثبت کند. علاوه بر این، مدیران ممکن است به لطف پشتیبانی مجازی سازی برای مدیریت متمرکز، تمام ماشین های مجازی موجود در محیط را مشاهده کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به سوال سرور مجازی چیست؟ را نیز مطالعه کنید تا آشنایی بیشتری با این مسائل پیدا کنید.

مزایا و معایب مجازی سازی سرور

انواع مزایا و معایب مجازی سازی سرور

نمی توان انکار کرد که مجازی سازی سرور مزایای زیادی برای یک شرکت دارد؛ اما تعدادی از اشکالات احتمالی نیز وجود دارند که باید از آنها آگاه بود. برخی از این معایب عبارتند از:

ریسک و در‌ دسترس‌ بودن

خطرات برای شرکت ها ناشی از اجرای بارهای کاری متعدد بر روی یک کامپیوتر فیزیکی است. با توسعه مجازی‌سازی، خرابی سرور اکنون می‌تواند بر بسیاری از بارهای کاری تأثیر بگذارد و به طور بالقوه اختلال بیشتری در کسب‌وکار، میان کارمندان، شرکا و مشتریان آن شرکت ایجاد کند. قبلاً، خرابی سرور فقط بر حجم کاری که با آن مرتبط بود تأثیر می گذاشت. کارکنان فناوری اطلاعات باید مواردی مانند توزیع حجم کار را در نظر بگیرند و در مورد چگونگی بازیابی ماشین های مجازی مهم پس از خرابی زیرساخت های فیزیکی آگاه باشند.

پدیده گسترش VM یا VM Sprawl

ماشین‌های ساختگی توسعه و حذف نهایی ماشین‌های مجازی، به ویژه زمانی که ناخواسته کاری انجام دهند، یکی از مسائل اساسی هستند. ماشین‌های مجازی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند یا مورد نیاز نیستند، همچنان از منابع سرور گران قیمت استفاده می‌کنند در حالی که هیچ کار مفیدی انجام نمی‌دهند. این تیم در نهایت به دلیل رشد ماشین های مجازی با کمبود منابع مواجه می شوند و این قضیه آن ها را مجبور به سرمایه گذاری های پیش بینی نشده برای افزایش ظرفیت منابع خود می کنند. اصطلاح “VM Sprawl” یا “Virtual Server Sprawl” به این وضعیت اشاره دارد. سپس، به منظور آزاد کردن منابع برای استفاده بعدی، ماشین‌های مجازی غیرضروری باید قرار گرفته و بازنشسته شوند.

کمبود منابع

مجازی‌سازی سرور محدودیت‌های کاری را که می‌توان با منابع سرور معمولی انجام داد، افزایش می‌دهد. Memory Overcommitment اصطلاحی است برای این موضوع. استفاده بیش از حد از حافظه، نامطلوب است؛ زیرا با تاخیر در دسترسی به هارد دیسک، بهره وری ماشین مجازی را کاهش می دهد.

تخلفات لاینسس

به همین دلیل، باید مجوز هایپروایزر را به دقت زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید که با شرایط و ضوابط قراردادهای مجوز نرم افزار مطابقت دارد. هایپروایزرهای مرتبط با مجازی سازی سرور و ابزارهای مدیریتی ممکن است گهگاه منجر به هزینه های اضافی برای شرکت شود. ناقضان قوانین صدور مجوز ممکن است با عواقب قانونی و همچنین جریمه های سنگین مواجه شوند.

تجربه

شایستگی اعضای تیم فناوری اطلاعات برای پیاده سازی و مدیریت موفق محیط مجازی ضروری است. برای ارائه امن منابع، نظارت، بازیابی سریع، اطمینان از در دسترس بودن مداوم در هر حجم کاری، و کمک به مدیریت ماشین های مجازی جدید در طول عمر VM، عواملی مانند “دانش” و “تجربه” بسیار مهم هستند.

مزایای مجازی سازی سرور چیست؟

آیا می دانید مجازی سازی سرور چه کاربردی دارد؟

در طول دو دهه گذشته، کاربرد مجازی سازی سرور، خود را به عنوان یک فناوری قابل اعتماد و کارآمد تثبیت کرده است که در مراکز داده متعددی نفوذ پیدا کرده است. این غیرقابل انکار است که شرکت ها همچنان در پیاده سازی مجازی سازی با استفاده از این فناوری و برنامه های کاربردی همراه آن مشکلاتی دارند. مجازی سازی سرورها در حال حاضر در پروژه های تجاری و شرکت ها استفاده می شود.

ادغام با سرورها

راه اصلی که مجازی سازی سرور برای کاهش تعداد سرورهای یک سازمان استفاده می کند، از طریق یکپارچه سازی سرورها است. مجازی سازی سرور هزینه های خرید سرور را کاهش می دهد، فضای مرکز داده را آزاد می کند و نیاز به برق و خنک کننده را کاهش می دهد. صرفه جویی در منابع همان چیزی است که مجازی سازی در نهایت منجر به آن می شود.

توسعه و آزمایش

مجازی ‌سازی سرور از تنظیمات حجم کار و تولید پشتیبانی می‌کند و سرور سوییچ می‌تواند با انعطاف‌پذیری و سهولتی که مجازی‌سازی برای راه‌اندازی و استقرار ماشین‌های مجازی ارائه می‌دهد، برنامه‌ها را بسازد و آزمایش کند.

افزایش دسترسی

تعدادی از ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی که ممکن است در دسترس بودن و قابلیت اطمینان بارهای کاری در ماشین‌های مجازی را بهبود ببخشند، معمولاً در نرم‌افزار مجازی‌سازی گنجانده شده‌اند. برای مثال، Live Migration یک ماشین مجازی را قادر می‌سازد تا بین سرورهای فیزیکی جا به جا شود و به اجرای حجم کاری خود ادامه دهد.

سخن نهایی

در این نوشته از سرور سوییچ به توضیح کامل در مورد اینکه مجازی سازی سرور چیست، چرا به استفاده از این فناوری نیاز است و مجازی سازی سرور چه کاربردی دارد؟ پرداختیم.

سرورها از بخش بسیار کمی از قدرت محاسباتی خود بدون مجازی سازی سرور استفاده می کنند. از آنجایی که تنها بخشی از سرورهای شبکه بار کاری را مدیریت می کنند، بخشی از توان سرورها هدر می رود و بهره وری کلی آسیب می بیند.

بدون مجازی سازی سرور، دیتاسنترها مملو از سرورهای ناکارآمد هستند که از مقادیر غیرضروری برق و منابع استفاده می کنند. ایده مجازی سازی سرور امکان تقسیم هر سرور فیزیکی به تعدادی سرور مجازی را فراهم می کند و خرید سرور مجازی اجازه می دهد تا به عنوان یک دستگاه فیزیکی متفاوت عمل کند. هر سرور مجازی می تواند سیستم عامل و مجموعه ای از برنامه های خود را اجرا کند. ظرفیت هر ماشین فیزیکی در طول این روش افزایش می یابد که استفاده از منابع را بهبود می بخشد.

 

آیا می دانید وب سرور چیست؟

در این مقاله قصد داریم به سوال بسیاری از کاربران درباره این0که وب سرور چیست؟ بپردازیم. وب سرور نرم افزاری است که محتوای وب سایت را ذخیره و به مرورگر منتقل می کند. این محتوا ممکن است شامل مطالب نوشته شده، تصاویر، ویدئوها و … باشد. همراه با داده ها، اطلاعات به صورت فایل HTML در اختیار مرورگر قرار می گیرد. در سرور مجازی یا سرور اختصاصی سایت خود، می توانید این داده ها را پیدا کنید.

به عبارت دیگر، منظور از وب سرور چیست؟ این است که مرورگر درخواست را به سرور وب منتقل می کند، جایی که ممکن است توسط نرم افزار و سخت افزار تأیید شود. زمانی که روی یک فایل کلیک می کنید یا یک ویدیو یا عکس را از یک وب سایت دانلود می کنید، وب سرور ماشینی می شود که فایل‌های وب ‌سایت را ذخیره می‌کند و از اتصال اینترنت برای ارسال آن فایل‌ها برای کاربرانی که درخواست می‌کنند، استفاده می‌کند. علاوه بر این، نرم افزار عمل تنظیم و محدود کردن آن را انجام می دهد.

وب سرور چیست و چگونه کار میکند؟

وب سرور با استفاده از پروتکل HTTP به درخواست های کاربر از مرورگرهای مختلف پاسخ می دهد. این برنامه به دو روش به درخواست های کاربر پاسخ می دهد:

 • پاسخ پس از بررسی URL به وب سرور ارسال می شود.
 • از اسکریپت و پایگاه داده برای برقراری ارتباط برای پاسخگویی استفاده می کند.

در پاسخ به درخواست ها 4 مرحله وجود دارد که این مراحل شامل موارد زیر می شوند:

 • پیدا کردن آدرس IP مورد نظر
 • با استفاده از مرورگر، کاربر باید آدرس را وارد کرده و آن را به وب سرور ارسال کند.
 • بررسی درخواستی که وب سرور ارسال کرده است.
 • درخواست در مرورگر کاربر نشان داده شود.

به عبارت دیگر، اگر یک URL را در مرورگر خود مانند http://www وارد کنید، در هر کجای دنیا که باشید در رایانه شما نمایش داده می شود. به یاد داشته باشید که اگر وب سرور نتواند مکان درخواستی را پیدا کند، خطای 404 ظاهر می شود.

منظور از وب سرور چیست

آیا می دانید منظور از وب سرور چیست؟

همان طور که قبلاً ذکر شد، سرورهای وب به سؤالات ارائه شده توسط کاربران با استفاده از مرورگرهای مختلف پاسخ می دهند. به بیان دیگر، این اپلیکیشن به عنوان پلی بین مرورگرها و سایر نقاط جهان عمل می کند. با وارد کردن آدرس سایت مورد نیاز و کلیک بر روی آن، بازدیدکنندگان می توانند به سادگی به لطف استفاده از وب سرورها به صفحه مورد نظر برسند.

آیا می دانید وب سرور چه کاربردی دارد؟

وظیفه وب سرور چیست؟ امروزه وب سرورها طیف گسترده ای از برنامه ها و خدمات را ارائه می دهند که منجر به توسعه سرورهای متعددی در این صنعت می شود و هر کدام دارای پیشنهادات منحصر به فردی هستند. در زیر چند نمونه از برنامه های کاربردی مهم برای سرورهای وب آورده شده است:

 • پشتیبانی از مدیریت حالت های ایستا و پویا با زبان های PHP یا ASP
 • برای ارتباط ایمن، از پروتکل HTTPS استفاده کنید.
 • مدیریت پهنای باند برای محدود کردن درخواست ها و پاسخ ها
 • انتقال و فشرده سازی داده ها به مرورگر

آیا می دانید وب سرور چیست چه انواعی دارد؟

در این قسمت درباره انواع وب سرور و کاربرد آن توضیحاتی ارائه خواهیم داد. انواع مختلفی از وب سرورها ارائه شده اند که هر کدام دارای سطح کارایی و کاربرد خاصی هستند. شاخص ترین و رایج ترین کاربرد وب سرور در ادامه به صورت کامل توضیح داده خواهد شد.

وب سرور چیست؟

وب سرور Apache:

آپاچی چیست و این وب سرور چه کاربردی دارد؟ نگرانی اصلی کاربران در مورد وب سرور آپاچی است. در جملات بعدی به این سوالات پرداخته خواهد شد. یکی از محبوب ترین و قدرتمندترین وب سرورها، آپاچی است.

هدف این وب سرور پردازش و ارائه اطلاعات محتوای وب سایت بوده و برای سیستم عامل لینوکس طراحی شده است. کدهای اصلی این نرم افزار منبع باز و در دسترس همه هستند و به برنامه نویسان در سراسر جهان اجازه می دهند تا آن را بهینه کنند. یکی از حیاتی ترین قابلیت های وب سرور آپاچی توانایی آن در مدیریت حجم عظیم ترافیک با حداقل تنظیمات است. اگرچه آپاچی به عنوان یک وب سرور شناخته می شود؛ اما در واقع یک نرم افزار نصب شده است که وظیفه اصلی آن تسهیل ارتباط بین سرور و مرورگرهای درخواست کننده است.

مرورگر درخواست کننده پیام خود را ارسال می کند و آپاچی پاسخ می دهد و این نحوه عملکرد وب سرور آپاچی است. آپاچی ارتباط پروتکل HTTP بین سرور و مشتری را تسهیل می کند.

هدف از این وب سرور که برای سیستم عامل لینوکس طراحی شده است، پردازش و ارائه اطلاعات در مورد محتوای وب سایت است. برنامه نویسان از سراسر جهان می توانند این نرم افزار را بهینه کنند؛ زیرا کدهای اصلی آن منبع باز هستند و برای همه قابل دسترسی هستند. یکی از ویژگی های کلیدی وب سرور آپاچی توانایی آن در مدیریت حجم زیادی از ترافیک با حداقل تنظیمات است.

وظیفه وب سرور چیست؟

وب سرور IIS

اگر می خواهید بدانید که این وب سرور چیست؟ باید بگوییم که مایکروسافت این وب سرور را ایجاد و ارائه می کند. اکثر توابع آن مشابه عملکردهای وب سرور آپاچی است. وجه تمایز اصلی این است که آپاچی یک پروژه منبع باز است. در نتیجه، توسعه و تغییر آن می تواند چالش برانگیز باشد. اگرچه می‌توان آن را روی لینوکس و مک نصب کرد و از اکثر پلتفرم‌های ویندوز پشتیبانی می‌کند؛ اما در این شرایط غیرقابل اعتماد است. وقتی مشکلاتی پیش می‌آیند، پشتیبانی خوبی دارد که دریافت آن ساده است. سایت های ایجاد شده با استفاده از زبان های برنامه نویسی ASP برای وب سرور IIS مناسب هستند.

کاربر درخواستی را به وب سرور IIS ارسال می کند. یک تاپیک جدید شروع می شود و برای هر درخواست پاسخ ارسال می شود. چندین نسخه IIS موجود است، اما IIS6 برای استفاده تجاری مناسب نیست. IIS7 نسخه متفاوتی است که با ویندوز کار می کند و شامل ویژگی های امنیتی بیشتری برای فریم ورک است و ظرفیت پشتیبانی از زبان های متعدد از جمله PHP و فریم ورک های مختلف را دارد. به دلیل ویژگی ها و پلاگین های متنوع، ظرفیت راه اندازی انواع فریم ورک ها را دارد. IIS یا Internet Information Services یک وب سرور است که از پروتکل های HTTP، HTTPS، FTP، FTPS، SMTp و NNTP پشتیبانی می کند و ماژول های مختلف، پشتیبانی از پروتکل WebSocket و محدود کردن استفاده از پردازنده برای هر برنامه را می تواند نشان دهد.

از دیگر ویژگی های IIS می توان به محدود کردن مدت زمان استفاده از CPU، تعدادی ماژول و پشتیبانی از پروتکل WebSocket اشاره کرد. وب سرور IIS فقط باید برای برنامه ها یا وب سایت های ساخته شده با فریم ورک دات نت استفاده شود.

وب‌سرور (Web Server) چیست؟

وب سرور Nginx

در سال 2004، Nginx اولین کار خود را انجام داد و توجه مردم را به خود جلب کرد. برای رسیدگی به مشکلات c10k، که ناشی از عدم توانایی در مدیریت همزمان تعداد زیادی از مشتریان است، راه حل ارائه داد. در نتیجه در مقایسه با سایر وب سرورها سریع تر است. مهمترین ویژگی nginx عملکرد بالا، قابلیت اطمینان، پیکربندی آسان و استفاده کم از منابع آن است. از نرم افزار منبع باز این وب سرور می توان به عنوان شبکه رسانه ای، پروکسی معکوس، سیستم کش و غیره استفاده کرد.

همچنین می تواند به عنوان یک پروکسی معکوس برای TCP و HTTP و همچنین یک سرور پروکسی برای خدمات ایمیل استفاده شود. Nginx به عنوان قدرتمندترین وب سرور در نظر گرفته می شود؛ زیرا هدف اصلی آن بهینه سازی عملکرد سیستم است.

 وب سرور LightSpeed

وب سرور لایت اسپید با توجه به قابلیت های فراوانی که دارد محبوب ترین وب سرور در بین تمامی وب سرورهای دیگر است و برای ایجاد وب سایت از آن استفاده می شود. معماری منحصر به فرد LightSpeed می تواند هزاران کاربر را در خود جای دهد. این وب سرور و وب سرور آپاچی نسبتاً سازگار هستند. در نتیجه آپاچی در کنار Lightspeed قرار می گیرد و لایت اسپید ممکن است جایگزین بسیار خوبی برای آپاچی باشد؛ زیرا نیازی به هیچ تغییری در سیستم عامل یا نرم افزار نیست. یکی از مشاغل پیشرو در ارائه خدمات و امنیت برای سرورهای وب، Lightspeed است که در نیوجرسی مستقر است.

وب سرورApache Tomcat:

Apache Tomcat با یک Java Servlet ارائه می شود. به عبارت دیگر، Java Servlet به هر زمانی اشاره دارد که جاوا می تواند توانایی یک سرور را افزایش دهد و به عنوان وب سرور معرفی کند. در واقع، servlet می تواند تمام درخواست ها را مدیریت کند و وظایف مربوط به وب سرور را اجرا کند. استفاده از آپاچی تامکت رایگان و منبع باز است و یکی از پرکاربردترین روش ها برای ایجاد وب سایت و برنامه است. بر اساس تحقیقات انجام شده، 60 درصد از برنامه های جاوا از این وب سرور استفاده می کنند. Tomcat را می توان مستقیماً با ویرایش فایل های پیکربندی مبتنی بر XML تنظیم کرد. بسته نرم افزاری Apache Tomcat همچنین شامل ابزارهایی برای مدیریت و پیکربندی Tomcat است.

سرور وب سایت چیست

وب سرور Lighttpd

برای موقعیت های کم سرعت، وب سرور Lighttpd ایجاد شده است. علاوه بر اینکه کاربران می توانند به صورت رایگان از آن استفاده کنند و سریع و سبک است، این وب سرور به دلیل تطبیق پذیری، امنیت عالی و عملکرد مناسب نیز در بین وب سرورها محبوب است. توانایی رسیدگی به درخواست های متعدد به طور همزمان یکی از حیاتی ترین قابلیت های Lighttpd است. رم کمتری مورد نیاز است و منابع زیادی استفاده نمی شود. به عنوان نمونه ای از یک وب سایت مهم که از این وب سرور استفاده می کند، می توان به YouTube اشاره کرد. پیکربندی و تنظیمات این وب سرور کمی پیچیده تر از سایر سرورهای وب است و نیاز به سطح بالایی از تخصص دارد.

کاربرد وب سرور

جمع بندی

کسب‌ وکارها و وب سایت‌ های بزرگ، وب سرورهای مورد نظر خود را بر اساس عواملی از جمله نیاز مشتری، برنامه‌ها، ترافیک وب و غیره انتخاب می‌کنند. در نتیجه، هنگام انتخاب وب سرور، هر یک از این عوامل را در نظر بگیرید. ما در این مقاله از سرور سوییچ تلاش کردیم تا با ارائه اطلاعات به سوالات وب سرور چیست؟ چه انواعی دارد؟ پاسخ دهیم.

اگر هنوز درمورد وب سرور چیست؟ سوالاتی دارید که در این مقاله به آن پرداخته نشده است یا اگر تمایل به خرید هاست یا انواع سرورها دارید، می توانید با کارشناسان بخش فروش سرور سوئیچ در تماس باشید. به این منظور می توانید از شماره های موجود در وب سایت ما استفاده کنید.

آیا می دانید ویندوز سرور چیست؟

ویندوز سرور یکی از پرکاربردترین سیستم ‌عامل‌ های سرور است که توسط شرکت مایکروسافت توسعه و عرضه شده است. این سیستم‌ عامل، قدرتمند و قابل اعتماد بوده و امکانات فراوانی را برای مدیریت و توسعه برنامه ‌ها و سرویس‌ ها در محیط شبکه فراهم می ‌کند. با استفاده از ویندوز سرور، سازمان ‌ها و شرکت ‌ها قادر خواهند بود تا سرویس ‌های مهم خود را در یک محیط امن و مدیریت ‌شده ارائه دهند.

ویندوز سرور به عنوان یک سیستم ‌عامل سروری، امکانات و قابلیت‌ هایی را در اختیار کاربران خود قرار می ‌دهد که برای ایجاد و مدیریت یک شبکه کارآمد و پایدار بسیار حیاتی هستند. با استفاده از این سیستم‌ عامل، می ‌توان انواع سرویس ‌هایی نظیر سرویس فایل، سرویس پرینت، سرویس ایمیل، سرویس وب و دیگر سرویس ‌های شبکه را به صورت مرکزی و مدیریت ‌شده در دسترس قرار داد. در این مقاله، به بررسی مفصل ویندوز سرور چیست؟ پرداخته خواهد شد. در ابتدا تاریخچه ویندوز سرور و سپس کاربردهای آن را بررسی می کنیم.

کاربردwindows server

تاریخچه ویندوز سرور چگونه است؟

تاریخچه ویندوز سرور به تأسیس شرکت مایکروسافت در دهه 1970 بازمی‌ گردد. در آن زمان، مایکروسافت به عنوان یک شرکت نرم‌ افزاری کوچک، فعالیت خود را آغاز کرد و به تدریج با رشد و توسعه، توانست در عرصه ‌های مختلف به عنوان یکی از بزرگترین و پرمخاطب ‌ترین شرکت ‌ها در صنعت فناوری اطلاعات شناخته شود.

اولین نسخه از ویندوز سرور، با نام “Windows NT 3.1 Advanced Server” در سال 1993 عرضه شد. این نسخه از سیستم‌ عامل، برای استفاده در شبکه ‌های بزرگ و محیط‌ های سروری طراحی شده بود. با عرضه این نسخه، مایکروسافت وارد بازار سرور شد و توانست با ارائه قابلیت‌ ها و عملکردهای متنوع، رقابتی جدی برای رقبای خود به وجود آورد.

نسخه های مهم ویندوز سرور مایکروسافت

با مرور زمان و در طول نسل‌ های مختلف ویندوز سرور مایکروسافت بهبودهای عمده‌ای را در عملکرد، امنیت و قابلیت‌های موجود در این سیستم‌عامل ارائه داد. نسخه ‌های مهم ویندوز سرور شامل Windows Server 2000، Windows Server 2003، Windows Server 2008، Windows Server 2012، Windows Server 2016 و Windows Server 2019 هستند. هر نسخه با بهبودهایی در زمینه مدیریت، امنیت، انعطاف ‌پذیری و عملکرد به بازار عرضه شد.

ویندوز سرور

وظایف ویندوز سرور

با رشد روزافزون تکنولوژی‌ های شبکه و نیازهای رو به افزایش سازمان‌ ها و کسب ‌و کارها، مایکروسافت به تلاش برای بهبود و گسترش ویندوز سرور ادامه داده است. تاکنون، ویندوز سرور نقش بسیار مهمی را در بسترهای شبکه فراهم می‌ کند، از جمله مدیریت کاربران و دسترسی ‌ها، ذخیره‌ سازی و مشارکت فایل، پشتیبانی از سرویس‌ های وب، ایمیل و میزبانی وب، مدیریت پایگاه داده، امنیت شبکه، مدیریت مجازی‌ سازی و ابر، و بسیاری از قابلیت ‌های دیگر.

با گسترش روزافزون فناوری‌ ها و نیازهای شبکه، مایکروسافت همچنان تلاش کرده است تا با ورود به دنیای ابری و محاسبات ابری، ویندوز سرور را با امکانات و قابلیت‌ هایی مانند اتصال به خدمات ابری، مدیریت ابری و ایجاد محیط‌ های هیبریدی، تطبیق دهد.

علاوه بر این، ویندوز سرور همچنان به روزرسانی‌ های مداوم را دریافت می ‌کند تا با تغییرات صنعت و نیازهای کاربران همگام شود. به‌ طور مثال، اضافه شدن امکانات مدیریت از راه دور، ارتقاء امنیت شبکه، افزودن امکانات هوشمند و هوش مصنوعی، بهبود عملکرد ویندوز سرور در محیط های مجازی ‌سازی و ابری و سایر بهبودهایی که با هدف ارتقاء کارایی و قابلیت‌ های ویندوز سرور ارائه می ‌شوند.

در نهایت، ویندوز سرور به عنوان یک سیستم‌ عامل سروری پرکاربرد، با مجموعه ‌ای از ابزارها، سرویس‌ ها و قابلیت ‌های قدرتمند، مدیران شبکه و متخصصان IT را قادر می ‌سازد تا بتوانند سیستم ‌های شبکه خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنند و سرویس های مهم خود را در محیطی امن و قابل اطمینان ارائه دهند.

ویندوز سرور چیست

آیا می دانید کاربرد ویندوز سرور چیست؟

ویندوز سرور به عنوان یک سیستم ‌عامل سروری قدرتمند و گسترده، در بسیاری از سازمان‌ ها، شرکت‌ها و محیط‌ های کسب ‌و کاری در سراسر جهان استفاده می ‌شود. این سیستم ‌عامل به مدیران شبکه و تیم ‌های IT امکان می‌ دهد تا بتوانند شبکه ‌ها و سرویس ‌های خود را به صورت مرکزی و مدیریت ‌شده بهینه‌ سازی کنند. در زیر به بررسی کاربردwindows server  می پردازیم:

مدیریت کاربران و دسترسی

ویندوز سرور امکاناتی برای مدیریت کاربران، دسترسی ‌ها و سیاست‌ های امنیتی فراهم می ‌کند. با استفاده از آن ها می ‌توان کاربران را در یک شبکه مرکزی مدیریت کرده و سطوح دسترسی و مجوزهای مرتبط با آن‌ ها را تعیین کرد.

سرویس‌ های فایل و پوشه مشترک

با استفاده از ویندوز سرور، می توان به راحتی سرویس‌ های فایل و پوشه مشترک را برای اشتراک گذاری و مشارکت اطلاعات درون سازمان ایجاد کرد. این امکان به کاربران اجازه می ‌دهد تا فایل ‌ها و منابع مورد نیاز را به صورت مرکزی ذخیره و به آنها دسترسی پیدا کنند.

ویندوز سرور

سرویس ‌های ایمیل و میزبانی وب

دیگر کاربردwindows server  ایجاد و مدیریت سرویس ‌های ایمیل و میزبانی وب برای سازمان ها می باشد. این امکان به کاربران اجازه می ‌دهد تا ایمیل‌ های خود را مدیریت کنند. همچنین با خرید سرور برای سایت می توانید وب سایت‌ ها و برنامه ‌های وب را در داخل سازمان مدیریت کرده و از آن برای بهینه‌ سازی شبکه استفاده کنید.

سرویس ‌های پرینتر

ویندوز سرور قابلیت مدیریت و کنترل سرویس ‌های پرینتر را فراهم می ‌کند. با استفاده از این سیستم‌ عامل، می ‌توان یک سرور پرینتر مرکزی راه‌ اندازی کرده و به صورت مدیریت‌ شده پرینترها را در شبکه مدیریت کرد.

مدیریت پایگاه داده

مدیریت پایگاه داده دیگر کاربردwindows server  می باشد. با استفاده از این سیستم‌ عامل، می توان پایگاه‌ های داده را در شبکه مدیریت کرده و بهبود عملکرد و امنیت آن ها را تضمین کرد.

مجازی‌ سازی و ابر

ویندوز سرور امکانات و قابلیت‌ های مجازی‌ سازی را به کاربران ارائه می ‌دهد. به این صورت می توان ماشین ‌های مجازی را ایجاد و مدیریت کرده و منابع سخت ‌افزاری را به صورت بهینه استفاده کرد. همچنین، امکان اتصال به خدمات ابری نیز در ویندوز سرور وجود دارد، که به سازمان ‌ها اجازه می ‌دهد از منابع ابری برای اجرای برنامه ‌ها و سرویس‌ ها استفاده کنند.

امنیت شبکه

ویندوز سرور امکانات و ابزارهای امنیتی قدرتمندی را در اختیار کاربران قرار می ‌دهد. از جمله قابلیت‌های امنیتی موجود در ویندوز سرور می‌توان به پیکربندی فایروال، رمزنگاری ارتباطات، کنترل دسترسی و شناسایی و احراز هویت کاربران اشاره کرد.

ویندوز سرور چیست؟

کلام پایانی

در این مقاله از سرور سوییچ به طور کامل در مورد ویندوز سرور چیست؟ تاریخچه و کاربردهای آن توضیح دادیم. در نتیجه، ویندوز سرور با ارائه قابلیت ‌ها و امکانات گسترده خود، به مدیران شبکه و تیم ‌های IT اجازه می‌ دهد تا شبکه‌ ها و سرویس‌ های خود را به صورت مدیریت‌ شده و امن بهره‌ برداری کنند. با رشد فناوری و نیازهای رو به افزایش سازمان‌ ها، ویندوز سرور با بهبودهای مداوم و استفاده از تکنولوژی‌ های نوین، به یکی از ابزارهای حیاتی در محیط کسب ‌و کار تبدیل شده است. امیدواریم این مقاله از سرور سوییچ شما را با مفاهیم و کاربردهای ویندوز سرور آشنا کرده باشد و در به دست ‌آوردن یک شبکه مدیریت ‌شده و قابل اعتماد به شما کمک کند.

برای خرید سرور از جمله خرید سرور hp، خرید سرور ibm  و دیگر انواع سرور می توانید به وب سایت ما یعنی سرور سوییچ مراجعه کنید. قیمت سرور به همراه مشخصات داخل وب سایت قرار گرفته است. همچنین در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر دارید، می توانید با شماره های موجود در وب سایت تماس بگیرید.

X
Add to cart