سرور بلید در برابر سرور رک مونت

سرور بلید در برابر سرور رک مونت

سرور Blade در برابر سرور Rack

سرور بلید در برابر سرور رک مونت: دو سرور رایج در صنعت مرکز داده، سرورهای Blade و سرورهای Rack هستند. این مقاله از سایت سرور سوییچ به بررسی  مشخصات و ویژگی های هر دو سرور از این سرور می پردازد؛ تا شما بتوانید درک بهتری از سرورهای رکمونت و سرورهای بلید (سرورهای تیغه ای) داشته باشید.

سرور Rack چیست؟ (آشنایی با سرورهای قفسه ای)

سرور Rack Mount یا سرور قابل نصب بر روی Rack، سروری است که، به طور ویژه برای نصب درون رک سرور ساخته شده می باشد. سرورهای رک، در واقع یک ماشین همه منظوره هستند؛ که می‌توانند برای پشتیبانی از طیف وسیعی از نیازها پیکربندی شوند. اکثرا در محیط‌های مرکز داده یافت می‌شوند اما می‌توانند در کمد‌های کوچک کامپیوتر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

برخلاف سرورهای سنتی، که شباهت زیادی به کامپیوتر دارند، Rack Server گسترده‌ تر است. بنابراین با توجه به نوع طراحی، می‌توان آن را با استفاده از پیچ یا ریل در رک محکم کرد. اگر تنها به تعداد کمی سرور نیاز دارید، به دلیل هزینه‌های اولیه پایین، از نظر اقتصادی بهترین گزینه هستند.

ارتفاع یا تعداد واحدهای رکی که ممکن است سیستم اشغال کند، می‌تواند متفاوت باشد. با توجه به آنچه از سیستم تقاضا می‌شود؛ سرورهای بزرگتر اجازه داشتن CPUها، حافظه یا اجزای بیشتر را می‌دهند. خود سرورها برای به حداقل رساندن میزان استفاده از فضا، به صورت یکی بر روی دیگری در داخل یک رک نصب شده اند.

سرور رک مونت چه مزایایی دارد؟

در حالی که نوع سروری که استفاده می‌کنید تا حد زیادی به کاربرد شما بستگی دارد، استفاده از سرور Rack کوچکتر نسبت به سرور Blade چندین مزیت دارد:

  • توان : سرورهای رک، معمولا با تمام اجزای مورد نیاز برای عملکرد به عنوان سیستمی مستقل ساخته می‌شوند. می‌توانند بسیار قوی باشند و برای اجرای برنامه‌های پیشرفته استفاده می‌شوند.
  • راحتی : داشتن قابلیت نصب آسان سرور در یک رک کار را راحت می‌کند و فضای زیادی را به ویژه در مقایسه با یک سرور سنتی به سبک تاور، ذخیره می‌کند.
  • خنک کنندگی : خنک کردن سرور Rack بسیار راحت‌تر از دیگر سرورهاست. معمولا مجهز به فن‌های داخلی هستند و قرار دادن آنها در قفسه باعث افزایش جریان هوا می‌شود.
  • مناسب برای تعداد پایین : سرورهای Rack زمانی مناسب هستند که به بیش از یک سرور نیاز داشته باشید (و کمتر از 10 سرور) چرا که نیازی به شاسی بزرگ ندارند.

Blade Server چیست؟

سرور Blade یک سرور ماژولار است که به چندین سرور اجازه می‌دهد تا در یک منطقه کوچکتر جای گیرند. این سرورها از نظر فیزیکی نازک هستند و معمولا فقط CPU، حافظه، کنترلرهای شبکه یکپارچه و گاهی اوقات درایوهای ذخیره‌سازی در آن‌ها تعبیه شده است.

هرگونه کارت گرافیک یا سایر اجزای مورد نیاز توسط شاسی سرور قرار داده می‌شوند. جایی که تیغه‌ها به آن ورود می‌کنند. سرورهای Blade اغلب به دلیل توانایی آنها در قرار دادن تعداد زیادی سرور در یک واحد رک و همچنین ارائه توان پردازشی بالا، در مراکز داده بزرگ مشاهده می‌شوند.

در بیشتر موارد، یک شاسی بزرگ مانند HPE’s Blade System روی یک رک سرور نصب می‌شود و سپس چندین سرور Blade به داخل شاسی وارد می‌شوند. سپس شاسی می‌تواند توان مورد نیاز را تامین کند، شبکه را مدیریت کند و بسیاری موارد دیگر. این موضوع به هر سرور Blade اجازه می‌دهد تا کارآمدتر عمل کند و به اجزای داخلی کمتری نیاز داشته باشد.

 

سرورهای Blade عموما در صورت نیاز به محاسبات زیاد، با برخی از انواع سیستم ذخیره‌سازی سازمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند: شبکه متصل به حافظه (NAS) یا شبکه محلی ذخیره‌سازی (SAN). با ارائه بالاترین پردازنده در دسترس RU، فضای موجود را به حداکثر می‌رسانند.

سرورهای Blade همچنین قابلیت تعویض قطعات بدون آفلاین شدن دستگاه در هنگام سرویس‌دهی Blade را فراهم می‌آورند. با استفاده از معماری Blade ، می‌توانید تراکم پردازنده را بسیار بیشتر کنید. همچنین تاسیسات باید از بار حرارتی و الکتریکی بسیار بیشتری در هر فوت مربع پشتیبانی کنند.

سرورهای Blade چه مزیت هایی دارند؟

مصرف توان : در بسیاری از موارد شاسی Blade Server توان چندین سرور را تامین می‌کند و کل مصرف را کاهش می‌دهد.

قابلیت Hot-Plug : سرورهای Blade را می‌توان به گونه‌ای تنظیم کرد که قابلیت تعویض داغ (Hot-plug) را داشته باشند، بنابراین اگر یک Blade مشکل داشته باشد، می‌توان آن را به راحتی بیرون کشیده و جایگزین کرد. این امر به تسهیل افزونگی کمک می‌کند.

نیاز کمتر به کابل : سرورهای Blade به جای استفاده از کابل‌های جداگانه برای هر سرور، می‌توانند یک کابل (اغلب فیبر) متصل به شاسی داشته باشند، بنابراین نیاز کلی کابل را کاهش می‌دهند.

توان پردازشی : سرورهای Blade می‌توانند ضمن اشغال حداقل فضای ممکن، توان پردازشی بسیار بالایی را ارائه دهند.

خرید سرور رکمونت و بلید در سایت سرور سوییچ

میزان استفاده از Rack Server یا Blade Server بستگی به کاربرد دارد. در اخر هم Blade Server و هم Rack Server می‌توانند برای انجام کار یکسان پیکربندی شوند. دلیل انتخاب هر سرور، اقتصادی، بر اساس نیازهای پردازشی و همچنین چیدمان در فضا است.

اطمینان پیدا کنید که هنگام جستجو برای یافتن سرور مطلوب مورد نیاز، الزامات حرارتی و الکتریکی دستگاه خود (رتبه صفحه)، الزامات محاسباتی کار (CPU/ hr) و ظرفیت حمل و نقل تاسیسات (Watts/sq. ft) را در نظر گرفته باشید. ما در این قسمت درمورد سرور بلید در برابر سرور رک مونت صحبت کردیم و شما می توانید در فروشگاه اینترنتی سرورسوییچ نسبت به خرید این دو محصول اقدام کنید.

منبع : serverstack.in

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
Add to cart