سوئیچ Cisco

قبل از تهیه و اقدام به خرید سوئیچ و روتر سیسکو و پیش از آشنایی با سوئیچ و روتر سیسکو، بهتر است به تعریف کوتاهی از شبکه بپردازیم. در مبحث خرید سرور، شبکه ای طراحی شده که وظیفه کنترل و هماهنگی بین کاربران را برعهده دارد. شبکه در خرید سوئیچ و روتر، به گروهی از کامپیوترهای متصل به هم گفته می شود که به منظور تبادل اطلاعات در کنار هم گرد آمده و استفاده می شوند. در جهت بهبود، گسترش و مدیریت هرچه بهتر شبکه، از تجهیزاتی مانند روتر و سوئیچ سیسکو، استفاده می شود که اغلب در بسیاری از سازمان ها و ادارات و شرکت ها مشاهده می شود.

در میان تجیهزات شبکه، سوئیچ و روتر از حیاتی ترین تجهیزات به شمار می رود که روتر و سوئیچ سیسکو از شهرت بیشتری برخوردار است. برند سیسکو، با تولید و ارائه انواع سوئیچ روتر سیسکو در تنوع، مدل ها و ویژگی های مختلف، پاسخگوی نیاز کاربران است. این برند به قدری در زمینه تولید انواع سوئیچ سیسکو و روتر موفق بوده که شما در بازار هر اقدامی جهت خرید سوئیچ و روتر نمایید، برند سیسکو نیاز شما را پاسخگو خواهد بود.

سوئیچ سیسکو چیست؟

در تعریف سوئیچ و روتر سیسکو بیان می شود که این محصول یک تجهیزات سخت افزاری بسیار کوچک است که نقش مهمی در متمرکزسازی و هماهنگی ارتباطات بین چند سیستم را بر عهده دارد که تمامی دستگاه ها در در یک شبکه LAN (Local Area Network)  به هم متصل شده اند. سوئیچ سیسکو به عنوان یکی از تجهیزات فعال در شبکه به شمار می رود که سیستم هایی مانند پرینتر و انواع سیستم هایی که با خرید سرور مجازی، انواع سرور ها و همچنین کامپیوترها در اختیار شما قرار می گیرد را در یک شبکه محلی به هم مرتبط می سازد.

انواع سوئیچ سیسکو

روتر و سوئیچ سیسکو، در طرح های متنوع و با مدل های مختلف بسته به نیاز کاربران تولید و در بازار ارائه شده و به فروش می رسد. هر یک از انواع سوئیچ روتر سیسکو، با ویژگی های منحصر به فرد خود، قابل استفاده در هر نقطه ای خواهد بود.

سوئیچ غیرمدیریتی یا Unmanaged

یکی از انواع سوئیچ و روتر سیسکو، سوئیچ های غیر مدیریتی سیسکو هستند که قابلیت تغییر و مدیریت کانفیگ نداشته و برای ردیابی حلقه، صرفه‌جویی در انرژی و اولویت‌بندی ترافیک شبکه مناسب هستند. نصب و راه اندازی این سوئیچ ها راحت بوده و نیازی به تخصص خاص ندارد.

سوئیچ مدیریتی یا Managed

این مدل از سوئیچ روتر سیسکو، مدیریتی بوده و قابلیت بالایی در زمینه امنیت، کنترل دقیق، مدیریت کامل شبکه و کاربری راحت تر دارد. این محصول قابل مدیریت بوده و برای شرکت و سازمان های بزرگ مناسب هستند.

سوئیچ  Fixed

یکی از رایج ترین انواع سوئیچ سیسکو، دارای پورت های ثابت هستندکه تعداد آنها بین 8،12، 16، 24 است و از نظر سرعت با یکدیگر متفاوت هستند. این مدل سوئیچ چه به صورت مدیریتی و چه غیر مدیریتی،  قابل استفاده در هر شبکه اعم از خانگی، اداری و سازمانی، دفاتر و شرکت های کوچک و استارتاپ‌ها هستند.

سوئیچ ماژولار Modular Switches، سوئیچ Stackable، سوئیچ PoE، سوئیچ فیبرنوری، سوئیچ دیتاسنتر و  سوئیچ صنعتی از انواع دیگر سوئیچ سیسکو به شمار می روند.

مزایای استفاده از روتر

قیمت سوئیچ و روتر بسیار مقرون به صرفه بوده و دارای مزایای بیشماری است که شما را در مدیریت شبکه تحت کنترلتان همراهی می کند.

یکی از مزایای روتر و سوئیچ سیسکو، صرفه جویی در هزینه راه اندازی شبکه است که برای شما بسیار مقرون به صرفه خواهد بود. از نقاط قوت دیگر روتر سیسکو، اشتراک گذاری سخت افزارهای تحت شبکه، کنترل و مدیریت ترافیک در شبکه، پشتیبانی ازFirewall، پشتیبانی از DHCP، NAT، WAN و VPN به شمار می رود.

مزایای استفاده از سوئیچ

در آشنایی با سوئیچ و روتر سیسکو، به مزیت های سوئیچ سیسکو نیز اشاره می کنیم که شامل حذف ترافیک اضافه بر شبکه، مقرون به صرفه بودن از نظر صرفه جویی در کابل کشی، صرفه جویی در هزینه نگهداری و وجود قابلیت به اشتراک گذاری سخت افزارهایی مانند پرینتر می باشد.

سرویسهای قابل ارائه بر روی سوئیچهای 6509-E

این سوئیچ ها با توجه به قدرت پردازش بالای آنها و قابلیت استفاده از کارتهای مختلف و متنوع بر روی آنها قابلیت ارائه سرویسهای بسیاری را دارند و با توجه به Multilayer بودن آنها جهت استفاده در شبکه تامین کنندگان سرویس و همچنین شبکه های پهناور در سازمانهای بزرگ بسیار مناسب می باشند و با توجه به نوع IOS مورد استفاده بر روی آنها امکان استفاده از پروتکل های مختلف لایه دو و سه می باشد. همچنین این سوئیچ ها یکی از گزینه های مناسب برای استفاده در شبکه های MPLS می باشند.

تضمین کیفیت سرویس (QoS)

کیفیت سرویس را میتوان در لایه دو (از طریق فریمهای اترنت) و یا لایه 3 پیاده سازی کرد. سوئیچ 6506-E به عنوان یک سوئیچ لایه 3 هم ویژگیهای لایه دو و هم امکانات لایه 3 را فراهم می آورد. با لایه 3 شما روشهای و ابزارهای بیشتری برای پیاده سازی کیفیت سرویس خواهید داشت.

حفظ امنیت با سوئیچ های سری 6500

سوئیچ 6500 لیست بلند و بالایی از امکانات و کارتهای متنوع امنیتی را پشتیبانی میکند. برخی از کارتهای امنیتی قابل استفاده در این سوئیچها عبارتند از: کارتهای امنیتی Firewall Service Module یا FWSM که بعنوان یک فایروال سخت افزاری بسیار قدرتمند بصورت یکپارچه به همراه سوئیچ 6500 قابل استفاده می باشد، همچنین کارتهای Intrusion detection system module یا IDSM که جهت شناسایی و جلوگیری از حملات به شبکه مورد استفاده قرار میگیرد، کارتهای SSL و همچنین کارتهای VPN و کنترل و شناسایی محتوا نیز از جمله کارتهای امنیتی مورد استفاده در این سری از سوئیچ ها می باشد. برخی از ویژگیهای نرم افزاری امنیتی این سوئیچ سیسکو عبارتند از ACL، شناسایی کاربران، کنترل دسترسی بر اساس پورت مورد استفاده، و کنترل دسترسی به سرویس از طریق چهارچوب IEEE 802.1x. این سوئیچ با استفاده از این مکانیزم میتواند جلوی حملاتی مانند man-in-the-middle را بگیرد.

توصیه های خرید این سوئیچ سیسکو:

خرید این سوئیچ بسیار قدرتمند برای سازمانهای بزرگ و شبکه های پهناور و همچنین تامین کنندگان سرویس جهت استفاده در بستر core و یا distribution توصیه میگردد. با استفاده از این سوئیچ می توان با توجه به تنوع کارتهای قابل استفاده در آن انواع سرویس و خدمات را به مشتریان ارائه نمود و کیفیت سرویس نیز با توجه به توانایی سخت افزاری بالا در این سوئیچ ها بسیار قابل توجه می باشد.

مروری بر روتر 2911 سیسکو:

مدل 2911 از سری روترهای 2900 سیسکو است که به روترهای ISR یا integrated services Routers معروفند. به این معنی که چندین سرویس (روتینگ، VoIP و غیره) را پشتیبانی میکنند. سری 2900 جایگزین سری 2800 شده است و عملکرد آن را تا حد قابل توجهی افزایش داده است. سری روتر های 2900 از نظر امنیت پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته اند و با پروتکل های قابل اطمینان در جهت انتقال اطلاعات ، تصویر ، صدا و سرویس های اپلیکیشن عمل می کنند. همچنین روتر های سری 2900 از امکانات فایروال ، MPLS ،VPN ،Syslog و IPv6 پشتیبانی می کند و می توان آن را با استفاده SNMP و RMON پیکربندی، مدیریت و نگهداری نمود.

ویژگی های اصلی روتر Cisco 2911:

  • سرعت و قابلیت عملکرد بالا (در حد سوئیچینگ سخت افزاری) برای کاربردهای VoIP، امنیت، اتصال به چند نوع اتصال شبکه (xDSL، E1 و غیره)
  • پشتیبانی از چهار کارت پرسرعت WAN
  • پشتیبانی بهتر از ماجول شبکه (Network Module Enhanced یا به اختصار NME)
  • پشتیبانی از بیش از 90 ماجول مختلف
  • دارای سه پورت اترنت 10/100/1000
  • دارای 2 عدد پردازنده دیجیتال DSP
  • پشتیبانی از 1500 تونل VPN با استفاده از ماجول درونی (ماجول از نوع AIM )
  • قابلیت استفاده به عنوان فایروال stateful (با بهره گیری از ویژگهای IOS)
  • پشتیبانی از VoIP. VoiceXML , …