سرور چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر می خواهید بدانید که سرور چیست و چه کاربرد هایی دارد تا پایان این مقاله در سایت سرور سوییچ با ما همراه باشید. سرور یک برنامه یا دستگاه کامپیوتری است که کاربرد های زیادی دارد و خدماتی را به برنامه رایانه ای دیگر و کاربر آن ارائه می دهد که به آن سرویس گیرنده نیز می گویند. در مرکز داده، رایانه فیزیکی که برنامه سرور روی آن کار می کند نیز اغلب به عنوان کامپیوتر سرور نامیده می شود. آن دستگاه ممکن است یک سرور اختصاصی باشد یا برای اهداف دیگر استفاده شود.

در مدل برنامه نویسی سرویس گیرنده/سرور و انواع آن، یک برنامه سرور منتظر است و درخواست های برنامه های سرویس گیرنده را که ممکن است در یک کامپیوتر سرور یا سایر رایانه ها اجرا شوند، برآورده می کند. یک برنامه کاربردی در رایانه ممکن است به عنوان یک سرویس گیرنده با درخواست خدمات از برنامه های دیگر و به عنوان یک سرور درخواست از برنامه های دیگر عمل کند.

نحوه کار سرورها

اصطلاح سرور می تواند به یک ماشین فیزیکی ، یک ماشین مجازی یا نرم افزاری که خدمات سرور را انجام می دهد ، اشاره داشته باشد. نحوه عملکرد سرور بسته به نحوه استفاده از کلمه سرور متفاوت است.

سرورهای فیزیکی و مجازی

سرور فیزیکی صرفاً کامپیوتری است که برای اجرای نرم افزار سرور استفاده می شود. تفاوت های بین سرور و رایانه رومیزی در قسمت بعدی به تفصیل مورد بحث قرار می گیرد.

سرور مجازی یک نمایش مجازی از یک سرور فیزیکی است. مانند یک سرور فیزیکی ، شامل سیستم عامل و برنامه های کاربردی خود است. اینها جدا از سایر سرورهای مجازی که ممکن است در سرور فیزیکی اجرا شوند ، جدا نگه داشته می شوند.

 

فرآیند ایجاد ماشین های مجازی شامل نصب یک جزء نرم افزاری سبک به نام hypervisor بر روی سرور فیزیکی است. وظیفه hypervisor این است که سرور فیزیکی را قادر به عملکرد به عنوان میزبان مجازی سازی کند. میزبان مجازی سازی منابع سخت افزاری سرور فیزیکی – مانند زمان CPU ، حافظه ، ذخیره سازی و پهنای باند شبکه – را در دسترس یک یا چند ماشین مجازی قرار می دهد.

نرم افزار سرور

سرور حداقل به دو جزء نرم افزاری نیاز دارد:

سیستم عامل و برنامه، سیستم عامل به عنوان بستری برای اجرای برنامه سرور عمل می کند. این برنامه دسترسی به منابع سخت افزاری اساسی را فراهم می کند و خدمات وابستگی را که برنامه به آن وابسته است ، ارائه می دهد.

این سیستم عامل همچنین ابزارهایی را برای ارتباط مشتریان با برنامه سرور فراهم می کند. آدرس IP سرور و نام دامنه کاملاً واجد شرایط ، به عنوان مثال ، در سطح سیستم عامل تعیین می شود.

یک کنسول اداری به مدیران این امکان را می دهد که منابع سخت افزاری خاصی را به هر سرور مجازی اختصاص دهند. این به طور چشمگیری هزینه های سخت افزاری را کاهش می دهد زیرا یک سرور فیزیکی می تواند چندین سرور مجازی را اجرا کند ، در مقابل هر بار کاری که به سرور فیزیکی خاص خود نیاز دارد.

کامپیوتر سرور

آدرس سرور چیست؟

شما قبلا از طریق مرورگر یا هنگام تنظیم کردن وای فای یا تنظیم کردن وب سایت با آی پی های گوناگونی مواجه شده اید. آی پی آدرس سرور رشته ای از اعداد است برای آدرس پروتوکل اینترنت، مانند: .23.65.77.88

این آدرس مانند آدرس خونه یک فرد می باشد؛ زیرا برای متصل کردن مکان سرور اختصاصی به اینترنت از آن استفاده می شود. کاربر بدون داشتن یک آی پی آدرس، نمی تواند از طریق اینترنت به رایانه های دیگری متصل شود. این آدرس امکان انتقال داده را برای کاربر فراهم می سازد.

رایانه های رومیزی در مقابل سرورها

بین رایانه های رومیزی و سرورها شباهت ها و تفاوت هایی وجود دارد. اکثر سرورها بر اساس پردازنده های X86/X64 طراحی شده اند و می توانند همان کد رایانه رومیزی X86/X64 را اجرا کنند. برخلاف اکثر رایانه های رومیزی ، سرورهای فیزیکی اغلب شامل چندین سوکت CPU و تصحیح خطا در حافظه هستند. سرورها همچنین به طور کلی از حافظه بسیار بیشتری نسبت به اکثر رایانه های رومیزی پشتیبانی می کنند.

 

از آنجا که سخت افزار سرور معمولاً بارهای کاری بسیار مهم را اجرا می کند ، تولید کنندگان سخت افزار سرور سرورهایی را طراحی می کنند که از اجزای اضافی پشتیبانی می کند. ممکن است یک سرور مجهز به منبع تغذیه مازاد و رابط شبکه مازاد باشد. این اجزای اضافی به سرور اجازه می دهد تا حتی در صورت خرابی یک جزء کلیدی ، به عملکرد خود ادامه دهد.

 

سخت افزار سرور از نظر فاکتور شکل با سخت افزار رومیزی متفاوت است. رایانه های رومیزی مدرن اغلب به صورت برج های کوچک وجود دارند که برای قرار گرفتن در زیر میز طراحی شده اند. اگرچه هنوز فروشندگانی وجود دارند که سرورهای برج را ارائه می دهند ، اما اکثر سرورها به گونه ای طراحی شده اند که روی رک نصب شوند . بسته به میزان فضای rack که آنها اشغال می کنند ، این سیستم های rack mount دارای فاکتور فرم 1U ، 2U یا 4U هستند – سرور 2U دو برابر فضای rack از سرور 1U اشغال می کند.

انواع سرورها

سرورها اغلب از نظر هدف طبقه بندی می شوند. چند نمونه از انواع سرورهای موجود به شرح زیر است:

 

  • سرور وب : برنامه کامپیوتری است که صفحات یا فایل های HTML درخواست شده را ارائه می دهد. در این مورد ، یک مرورگر وب به عنوان سرویس گیرنده عمل می کند.
  • اپلیکیشن سرور: برنامه ای در رایانه در شبکه توزیع شده که منطق کسب و کار را برای یک برنامه کاربردی ارائه می دهد.
  • سرور پروکسی: نرم افزاری است که به عنوان واسطه بین یک دستگاه نقطه پایانی مانند رایانه و سرور دیگری عمل می کند که کاربر یا مشتری از آن درخواست خدمات می کند.
  • سرور ایمیل: برنامه ای است که ایمیل های دریافتی از کاربران محلی – افراد داخل یک دامنه – و فرستندگان از راه دور را ارسال می کند و ایمیل های خروجی را برای تحویل ارسال می کند.
  • سرور مجازی: برنامه ای که بر روی سرور مشترک اجرا می شود و به گونه ای پیکربندی شده است که به نظر هر کاربر کنترل کامل یک سرور را می رساند.
  • سرور تیغه: شاسی سرور که دارای چندین برد الکترونیکی نازک و مدولار است که به پره های سرور معروف است. هر تیغه به تنهایی یک سرور است که اغلب به یک برنامه اختصاص داده شده است
  • سرور فایل: رایانه ای که مسئول ذخیره سازی مرکزی و مدیریت فایل های داده است تا سایر رایانه های یک شبکه بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.
  • سرور سیاست: یک جزء امنیتی از یک شبکه مبتنی بر خط مشی است که خدمات مجوز را ارائه می دهد و ردیابی و کنترل فایل ها را تسهیل می کند.
  • سرور پایگاه داده: این سرور مسئول میزبانی یک یا چند پایگاه داده است. برنامه های سرویس گیرنده درخواست های پایگاه داده را انجام می دهند که داده ها را از پایگاه داده ای که روی سرور میزبانی می کند یا می نویسد.
  • سرور چاپ: این سرور به کاربران امکان دسترسی به یک یا چند چاپگر متصل به شبکه-یا دستگاه های چاپی را که برخی از فروشندگان سرور آنها را می گویند ، می دهد. سرور چاپ به عنوان یک صف برای کارهای چاپی که کاربران ارسال می کنند عمل می کند. برخی از سرورهای چاپ می توانند کارها را در صف چاپ بر اساس نوع کار یا افرادی که کار چاپ را ارسال کرده اند ، اولویت بندی کنند.

خرید سرور و انواع آن

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد که سرور چیست و چه کاردی دارد. امروزه خرید سرور ، متصل شدن شرکت های بزرگ و کوچک به اینترنت و رایانه ها را فراهم ساخته است. شما می توانید از سایت سرور سوییچ ، سرور و انواع آن را با نازل ترین قیمت خریداری کنید. برای اطلاع از آخرین قیمت سرور و انواع آن به سایت سرور سوییچ مراجعه نمایید و در صورت رضایت، نظرات خود را برای کاربران دیگر به اشتراک بگذارید.

 

منابع: techtargetwikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

X
Add to cart