نصب XRDP در ubuntu

XRDP چیست ؟ Remote Desktop گرافیکی لینوکس

XRDP یک ابزار اوپن سورس مانند RDP ویندوز برای لینوکس است. از این ابزار میتوان برای ریموت دسکتاپ گرافیکی لینوکس استفاده نمود. ابزار XRDP قابل نصب برروی اکثر توزیع های لینوکس مانند Ubuntu – Debian – CentOS و.. میباشد که در اینجا نحوه نصب XRDP در ubuntu را مشاهده خواهیم کرد.

برای نصب XRDP باید ابتدا یک محیط گرافیکی مانند GNOME یا KDE نصب باشد. با دستور زیر محیط GNOME که پیشفرض ubuntu نیز میباشد را نصب میکنیم.

$ sudo apt install ubuntu-desktop

نصب XRDP در ubuntu

سپس کد زیر را در ترمینال اجرا میکنیم تا XRDP نصب شود.

$ sudo apt install xrdp -y

سرویس XRDP بصورت خودکار اجرا میشود، برای فعال کردن آن بطور اتوماتیک پس از بوت یا مشاهده وضعیت سرویس، دستورات زیر را به ترتیب اجرا میکنیم.

$ sudo systemctl enable xrdp
$ sudo systemctl status xrdp

پس از نصب شدن XRDP، یک فایل کلید SSL بنام SSLssl-cert-snakeoil.key در مسیر /etc/ssl/private/ ساخته میشود. در این قسمت باید دسترسی یوزر XRDP را به گروه SSL-Cert اضافه کنیم تا مجوزهای لازم جهت خواندن این فایل را داشته باشد.

$ sudo adduser xrdp ssl-cert

ریموت دسکتاپ لینوکس

برای اتصال به سرور لینوکسی خود بصورت گرافیکی، میتوانیم همانند سرورهای ویندوزی از ابزار Remote Desktop Connection استفاده کنیم.

برای این کار برنامه Remote Desktop Connection را اجرا کرده و در قسمت Computer، آی پی سرور لینوکسی خود را وارد میکنیم.

ریموت دسکتاپ لینوکس

آیا سرورهای رکمونت واقعا باید داخل رک نصب شوند؟

در این مقاله از فروشگاه سرور سوییچ می خواهیم درمورد چگونگی چینش رم های DDR4 بر روی سرورهای نسل 10 اچ پی HPE ProLiant Gen10 که از پردازنده های Intel Xeon استفاده می کنند، توضیح دهیم. رم سرور های نسل 10 اچ پی در مقایسه با نسل های قبلی، سرعت انتقال اطلاعات بالاتر است و همچنین تاخیر کمتر و قدرت بازدهی بیشتری در آنها وجود دارد.

تعداد شیار یا اسلات های رم در سرورهای نسل 10 با پردازنده Intel Xeon تغییری شایانی نسبت به نسل 9 سرورهای اچ پی نداشته، اما معماری CPU سرور عوض شده است.

در صورتی که از تمامی کانال ها استفاده شود، این ساختار جدید پهنای باند نامی را 50% افزایش می دهد. با در نظر گرفتن اینکه سرعت حداکثری از 2400MT/s به 2933MT/s ارتقا یافته، پهنای باند نامی 81% افزایش داشته است.

چینش رم ها در سرورهای HP

سیستم های HPE Gen10 قابلیت پشتیبانی انواع متنوعی از پیکربندی رم ها را دارد. برای عملکرد بیشتر و کارایی بالاتر، باید از قوانین خاصی پیروی کرد. عدم رعایت قوانین مشخص شده ممکن است ظرفیت و کارایی رم ها را پایین بیاورد، یا باعث ایجاد پیغام خطا در راه اندازی سیستم شود.

فقط در صورت نصب پردازنده مربوطه، رم های آن CPU را قرار دهید (در سرورهای بیشتر از یک پردازنده). در صورتی که یک پردازنده، در یک سیستم دو پردازنده نصب شده باشد، فقط نیمی از اسلات های DIMM در دسترس هستند.

هنگام نصب دو پردازنده ، DIMM های برابری بین دو پردازنده نصب کنید.

اسلات های DIMM سفید ، اولین شکاف مورد نظر برای قرارگیری رم ها در یک کانال را نشان می دهد. بنابراین برای نصب رم ها ابتدا اسلات های سفید پر می شوند و سپس اسلات های مشکی.

وقتی رم هایی با Rank های مختلفی قرار است نصب شود، رم های با Rank بالاتر را (برای مثال Dual Rank) در اسلات های سفید و رم های با Rank کمتر را (برای مثال Single Rank) در اسلات های مشکی قرار دهید.

سرور از قرارگیری انواع DIMM های مختلف (UDIMM ، RDIMM و LRDIMM) پشتیبانی نمی کند. بنابراین رم های RDIMM و LRDIMM را نمی توان همزمان در سرور استفاده کرد. علاوه بر آن سرورهای نسل 10 با پردازنده Intel Xeon از رم های Unbuffered DIMM یا UDIMM پشتیبانی نمیکند.

حداکثر سرعت رم رابطه مستقیمی با نوع حافظه ، پیکربندی حافظه و مدل پردازنده دارد. رم های با سرعت های مختلف می توانند در سرور استفاده شوند، اما سرور حداقل سرعت مشترک بین تمامی رم ها و در تمامی  CPUها را به عنوان سرعت انتخاب می کند.

ظرفیت متفاوت رم ها هیچ تاثیر محسوسی در عملکرد آنها ایجاد نمی کند.

برای به حداکثر رساندن عملکرد ، توصیه می شود ظرفیت کل رم ها بین پردازنده های نصب شده تا جایی که ممکن است متعادل باشد. برای قرار گرفتن رم ها می توان از راهنمای زیر استفاده کرد.

نتیجه گیری :

در این مقاله از سایت سرور سوییچ چند نکته مهم در رابطه با نصب رم در سرورها گفتیم؛ پس می توان نتیجه گرفت که خرید یک رک سرور کافی نیست و باید یکسری نکات جانبی را در نظر داشت. دلایل استفاده از رک ها، بهبود راندمان و افزایش کارایی است. سرورها تقریبا شبیه به کامیپوترهای شخصی هستند که باید هوای اطراف آنها به خوبی در جریان باشد تا عملکرد آن افزایش پیدا کند. هر مانعی که بر سر راه سرور قرار می گیرد، باعث افزایش دما سرور می شود و کارایی آن را کاهش میدهد.

چینش رم ها در سرورهای HP نسل 9 به قبل اندکی متفاوت است. اگر هنوز برای نصب رم بر روی سرور خود نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید با کارشناسان سایت سرور سوییچ در ارتباط باشید.

منبع : servermonkey.com

 

تبدیل سرور رکمونت به تاور

تبدیل سرور رکمونت به تاور با کیت Rack to Tower

سرورهای tower شباهت زیادی به PC های معمولی دارند با این تفاوت که از لحاظ اندازه بزرگتر و از لحاظ سخت افزاری cpu ram و… قدرتمندتر می باشند. سرورهای رکمونت مخصوص قرار گیری در رک تهیه شده و می توان آنها را به راحتی در رک قرار داد. همچنین داخل یک رک می توان چندین سرور از این نوع قرار داد و مدیریت خوبی بر آنها داشت. همچنین با تبدیل سرور رکومنت به تاور با کیت Rack to Tower درصورت نیاز میتوانید از سرورهای رکمونت بصورت تاور استفاده کنید.

یکی از قابلیت های ویژه‌ای که سرورهای رکمونت دارند این است که می‌توان آنها را رک کرد و همه اجزای داخلی را می‌توان در شاسی و حتی در حالت عمودی برج (تاور) نصب کرد.

برای اینکار نیاز به کیت های Rack to Tower دارید. میتوانید سرور های 1 یا 2 یونیت (1U یا 2U) خود را با استفاده از Universal Rack to Tower Kit به راحتی بصورت تاور قرار دهید.

کیت Rack to Tower معمولاً بصورت 2 عدد پایه (به شکل زیر) میباشد که آنها را به سرور رکمونت متصل کرده و سپس سرور را بصورت تاور روی پایه قرار میدهیم.

کیت Rack to Tower

انواع رم سرور

انواع رم سرور و تفاوت آن

کلمه ی RAM مخفف Random Access Memory به معنی حافظه ی دسترسی تصادفی می باشد. مقدار حافظه ی رم رابطه ی مستقیم با سرعت و عملکرد سیستم عامل و برنامه های کاربردی دیگر دارد. هرچه میزان حافظه RAM سرور بیشتر باشد برنامه ها با سرعت بیشتری اجرا می شوند. انواع رم سرور و نسل ها آن را در این مقاله مقایسه خواهیم کرد.

رم های ECC یا NON-ECC

رم ECC مختص سرور و نسبت به NON-ECC گران تر میباشد ولی امنیت و قابلیت اطمینان بالاتری دارند.
این نوع رم عمل بررسی خطا در دیتا و تصحیح آن را انجام میدهد.

تمامی رم های سرور بصورت ECC هستند.

رم های Buffered (Registered) یا Unbuffered

تفاوت این دو نوع رم سرور این است که رم بافر از یک لایه پردازش انرژی برای حفظ سرعت تشکیل شده است.

هر یک از این دو نوع رم مزایا و معایب منحصر به فرد خود را دارند، بنابرین برای انتخاب یکی از آنها نیاز دارید اطلاعات مختلفی را بررسی کنید.

UDIMM (Unbuffered)

رم بدون بافر یا UDIMM نوعی رم است که با عملکرد خودآزمایی و رفع خطا، عملکرد ECC به آن اضافه می شود. رم ECC UDIMM حافظه‌ای است که هیچ بافر یا ثباتی در ماژول آن قرار نگرفته است، اما در عوض این نوع روی مادربرد طراحی می شود. به علاوه رم UDIMM دارای یکسری دستورات دسترسی به حافظه می باشد که سریعتر از رم های RDIMM به ماژول حافظه منتقل می شود، زیرا به طور غیر مستقیم از طریق رجیستر ارسال نمی شود.
در سیستم هایی که از رم غیر بافر استفاده می کنند، پردازنده با تراشه های حافظه به صورت مستقیم و با هر کدام جداگانه ارتباط برقرار می کند؛ بنابراین ارسال اطلاعات به هر تراشه در رم پردازش می شود. اگرچه این نوع عملکرد اجازه می دهد سیستم مقیاس پذیرتر و کمی انعطاف پذیرتر باشد، اما CPU در این حالت باید قدرت پردازش بهتری داشته باشد. به همین دلیل پردازنده فضای کمتری برای انجام کارهای دیگر خواهد داشت.

RDIMM (Buffered(Registered))

حافظه بافر یا RDIMM نیز با تست خودکار و رفع خطاها، ECC را اضافه می کند. در واقع مزیت اصلی رم بافر، به دلیل وجود قسمت بافر آن می باشد. بافر یک تراشه پردازشی است که اطلاعات را مستقیماً از CPU دریافت می کند. سپس این تراشه اطلاعات پردازش شده توسط تراشه های دیگر را روی کارت حافظه ارسال می کند. با این کار CPU می تواند اطلاعات را به جای ارسال به تراشه های جداگانه روی RAM ، به یک مقصد مشترک ارسال کند. یک رم 10600 معمولی حدود 18 تراشه بافر دارد، بنابراین با مجهز بودن پردازنده به بافر CPU، مسیر ارسال اطلاعات را بهینه می کند.

رم LRDIMM

این نوع حافظه که مخفف LOAD REDUCED DIMM هستند مخصوص سرور G9 و G10 بوده و فرکانس بالاتر و مصرف برق بهینه تری دارد.

رم LRDIMM با هیچ حافظه دیگری سازگاری ندارد و درصورت استفاده از چند رم، همه آنها باید از نوع LRDIMM باشد.

نسل های رم DDR

این انواع رم سرور نیز مانند رم های کامپیوتر و لپ تاپ بصورت DDR2، DDR3 و DDR4 میباشند. اما تفاوت اصلی رم های DDR در چیست ؟

رم های DDR2

DDR2 در سال 2003 منتشر شد و در آن زمان حداکثر سرعت انتقال آن 3200 مگابایت در ثانیه بود.

با گذشت زمان سرعت انتقال DDR2 نیز به تدریج افزایش یافته و به اعدادی مانند 4200 ، 5300 و حتی 6400 مگابایت در ثانیه بهبود یافت.

رم سرور DDR3

DDR3 در سال 2007 به عنوان نسخه بالاتر و سریع‌تر از DDR2 ارائه شد. واحدهای اندازه گیری مختلفی غیر از حداکثر سرعت انتقال وجود دارد، مانند نرخ داده ها (مگابایت در ثانیه) و همچنین کلاک های ورودی/خروجی.

ما برای سادگی از واحد حداکثر سرعت انتقال استفاده می کنیم. در ابتدا عرضه DDR3 دارای سرعت انتقال 6400 مگابایت بر ثانیه بود، اما با گذر زمان این مقدار افزایش یافته و به 8500 مگابایت بر ثانیه، 10600 مگابایت بر ثانیه و 12800 مگابایت بر ثانیه رسید. اگر چه بیشترین سرعت این نوع رم به مقدار 14900 مگابایت در ثانیه و حتی 17000 مگابایت در ثانیه هم رسیده است.

رم سرور DDR4

در سال 2012 کمپانی JEDEC استانداردهایی را برای رم DDR4 تعیین کرد. حافظه جدید DDR4 بیشترین سرعت انتقال را در بازه های 12800 ، 14900 ، 17000 و 19200 مگابایت بر ثانیه ارائه می دهد.

برای آشنایی با رم های DDR5 این مقاله را مطالعه نمایید.

در هر نسل از رم ها، شما تفاوت هایی در طراحی اسلات های اتصال پیدا می کنید که در واقع معیاری برای اطمینان از مناسب بودن نوع ماژول حافظه استفاده شده می باشد. بنابراین انتخاب و استفاده از نسل های مختلف رم DDR باید با توجه زیادی انجام شده تا از بروز ناسازگاری جلوگیری شود.

در جدول زیر اطلاعاتی مانند نرخ انتقال اطلاعات، ولتاژ مصرفی و… و در جدول بعدی نوع رم و فرکانس پشتیبانی شده در سرور های HP را مشاهده میکنید.

انواع رم سرور
نسل سرور نوع حافظه فرکانس
G7, G8 DDR3 800
1066
1333
G9 DDR4 1866
2133
2400
G10 DDR4 2133
2400
2666
2933

توجه داشته باشید فرکانس رم سرور، نسبت به پردازنده آن متفاوت میباشد.

تعمیر سرور HP

تعمیر سرور استوک HP

یکی از اصلی ترین تجهیزات موجود در هر شبکه سرور است. یکی از پرطرفدارترین و پر استفاده ترین سرورهای موجود در بازار، سرور استوک HP هستند. وظیفه اصلی هر سرور، پاسخ دهی سریع به درخواست های کاربران میباشد. سرورها علاوه بر داشتن سخت افزار قوی و سرعت پردازشی بالا باید بصورت مداوم کار کنند که با وجود عمر بالای قطعات این دستگاه، گاهی با مشکل مواجه میشوند. در این صورت باید سرور را به مراکز تعمیر سرور HP ارسال کنیم.
زیرا هر گونه اختلال و ایراد در عملکرد استوریج ها یا سرورهای یک سازمان ، میتواند صدمات غیرقابل جبرانی را به کسب و کار آن واحد وارد نماید.

علت خراب شدن سرور استوک

خرابی سرورها میتواند بعلت خراب شدن، از کار افتادن یا درست عمل نکردن یکی از قطعات باشد. یکی از عمده ترین دلایل خراب شدن سرورها، عدم نگهداری درست از آنها مانند نداشتن تهویه مناسب، نوسانات برق، عدم کنترل دمای محیط اتاق سرور و… میباشد که باعث بروز مشکل در قطعات سرور میشود. از کار افتادن بعضی از قطعات سرور می‌تواند به قیمت از رده خارج شدن خود سرور تمام شود.

سرور های استوک (دست دوم) تفاوتی در نحوه نگهداری یا مدت زمان قابل استفاده با سرورهای نو ندارند. درصورت عدم رسیدگی درست، سرورهای نو نیز با مشکلاتی مانند روشن نشدن سرور یا عدم عملکرد صحیح مواجه میشوند.

یکی از مهم ترین اجزای سرور، پاور آن است که مسئولیت برق رسانی به سایر قطعات را برعهده دارد.

به دلیل مهم و حساس بودن قطعات سروری و اطلاعات موجود در سرورها، پاورسوئیچینگ سرور بسیار پیچیده‌تر از سیستم پاور در کامپیوترهاست. اگر ولتاژهای ورودی مناسب نباشد یعنی بالاتر یا پایین‌تر از حد تعریف باشد، پاور برق را به مدار داخلی ارسال نمی‌کند. این قطعه می‌تواند در اثر نوسانات برق، نویزهای شبکه، از کار افتادن یو پی اس و… آسیب ببیند.

با آسیب پاور سوئیچینگ سرور، بهترین اتفاق این است که پاور به کلی از کار بیفتد و هیچ جریانی وارد سرور نشود. اما اگر خرابی پاور به گونه‌ای باشد که مدارات تصمیم‌گیری مختل شوند، ممکن است در تشخیص ولتاژ مناسب مدارهای داخلی به مشکل بخورد و باعث خرابی یا سوختن قطعات مختلف یا از بین رفتن سرور شود.

تعمیر پاور سرور، باید حتما توسط متخصص آن انجام شود.

بدلیل حساس بودن قطعات سرور، بهتر است تعمیرات سرور HP را به یک متخصص بسپارید.

علایم خرابی پاور سرور عبارتند از:

 • نمایش چراغ سبز چشمک زن، که از نشانه‌های اختلال در ولتاژ ورودی برق است.
 • پاور هنگام روشن شدن سرور صدای تق تق می‌دهد و در نهایت هم روشن نمی‌شود.
 • فن سرور فقط در حالت استندبای است و دور بالا کار نمی‌کند. این مشکل می‌تواند از ناقص روشن شدن پاور باشد.
 • پاور با قدرت روشن می‌شود اما بعد از چند دقیقه خاموش می‌شود. فن پاور و هیت سینک باید توسط متخصص بررسی شود.
 • چراغ نارنجی روی پاور روشن خاموش می‌شود.

از پراستفاده ترین مدل های سرور استوک HP موجود در بازار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • HP Proliant DL160
 • HP Proliant DL180
 • HP Proliant DL360
 • HP Proliant DL380
 • HP Proliant DL560
 • HP Proliant DL580
 • HP Proliant DL120e
 • HP Proliant DL320e
 • HP Proliant DL360e
 • HP Proliant DL380e
 • HP Proliant DL360p
 • HP Proliant DL380p

شما میتوانید برای رفع هرگونه مشکل یا خرابی سرورها، ارتقا سرور و حتی تعویض سرور خود با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

X
Add to cart